Archiv rubriky: Vyrostlo někde na záhonku

Velšská sekaná


V předvánočním čase je všude kolem nás mnoho lákadel nejrůznějších barev, ale také vůní a chutí. Po vánočních večírcích, ochutnávkách na svátečních trzích nebo v pauze mezi pečením jednotlivých druhů cukroví, přijde vhod zdravější varianta oblíbené sekané.

Kladu si otázku, mám-li rovnou prozradit, že hlavní surovinou Velšské sekané je celer. Nenechte se odradit, ani já nejsem absolutním milovníkem téhle kořenové zeleniny a přesto jsem si tuhle variantu sekané oblíbila. Navíc mám recept odzkoušený na spoustě masožroutů i zapřísáhlých nezeleninářů a vždy měla úspěch. Stručně řečeno, kdo ochutná, žádá si recept.

Co budete potřebovat:

4 šálky na kostičky nakrájeného tmavého chleba
1,5 šálku nahrubo nastrouhaného celeru
0,5 šálku nahrubo nastrouhané mrkve
1,5 šálku studeného vývaru
2 cibule
2 vejce
3 lžíce másla
2 lžíce najemno nasekané petrželky
pepř, sůl, kmín,
bazalka, tymián, šalvěj
(tyhle bylinky moc nemusím, takže dělám spíš klasiku –
česnek, majoránka)

Jak na to:

Na másle osmahněte nadrobno nasekanou cibuli. Přisypejte
celer a mrkev, společně osmahněte do světle hnědé barvy
a nechte vychladnout.
Chléb v misce zalejete vývarem. Okořeníte, mírně osolíte,
přidejte petrželku. Vmíchejte rozšlehaná vejce a nakonec
přidáte vychladlou zeleninu.
Navlhčenýma rukama vytvarujte šišku, ve vymazaném
pekáčku a pečte 40-50min. v troubě na
190˚C.
Pokud by se vám těsto zdálo těsto příliš řídké, použijte vymazanou a vysypanou formu na srnčí hřbet. Po uplynutí 40 minut pečení v troubě sekanou opatrně vyklopte z formy na plech a dejte ještě na zhruba 10 – 15 minut dopéct na zlatavou kůrku.


Zapečený květák s brokolicí

Není nic jednoduššího.

  • květák – rozebrat a uvařit do poloměkka
  • brokolice – rozebrat a „uvařit“ – u mne vyhrává mikrovlnková příprava (rozebrat, do pytlíku, přidat 2 lžíce vody na páru, zavázat a 2 minuty mikrovlnit)
  • bešamel (máslo, hladká mouka, mléko, sůl, pepř, muškátový květ) + 2 vajíčka
  • nakrájené uzené
  • strouhaný sýr

vymazat pekáč, vysypat strouhánkou
v míse smíchat květák, brokolici, uzené a popř. dosolit a dopepřit
nasypat na pekáč
zalít bešamelem a posypat sýrem
zapéct na 190°

Když dostanete dárek

Občas se stane, že dostanete dárek. Na zahrádce se toho urodí víc, než je zdrávo. V minulém týdnu proběhla 7. pepoušova letní školka a v rámci ní k tomu došlo. Dárek i urodilo se.

Pobyli jsme ve Stráži u Tachova. Připravovali jsme buřty a maso na několik způsobů, ale vždy mezi námi byli tací, kteří se masem moc neživí. Tak co my na ten gril hodíme? No přeci cuketu. A protože jí bylo na zahrádce naší spoluhostitelky moc, nepohrdnul jsem dárkem v podobě několika exmeplářů výstavních cuket a odvezl si je domů. Jarko, díky.

Doma bylo nadšení, ale hlavní pojídač cuket je v Chorvatsku. A mně to u těch buřtů docela zachutnalo, tak co bych si to nakonec nepřipravil sám. Jak na to? Jednoduše.

Nakrájejte cukety na kolečka, kolečka rozpulte. Rozehřejeme v pánvi (u nás to byl vok) olivový olej a opečte. Přidávejte různá koření, míchejte. Koření? Co máte rádi a co se snese. V první variantě to bylo curry a chilli se solí, bazalka. Ve druhé variantě přibyl na plátky česnek a cibule, do cuket upadlo trochu více chilli a oregáno.

A co dál? No to je všechno. Chutný oběd, nebo jen příloha, do několika málo minut. Ani tím moc nanasviníte v kuchyni, takže vám ani nikdo nevynadá. A to se rozhodně vyplatí.

Tak vzhůru na záhony, do obchodů, na návštěvy. Dobrou chuť.

Cuketa stokrát jinak

To je tak, když dostanete od kolegyně přebytky z její zahrádky a manželka se SMSkou doptává, co má koupit k večeři. Totiž – od začátku září jsme doma úplně sami. Dcera je už dospělá a studuje na VŠ a syn začal dojíždět na internát v rámci tréninků jeho milovaného fotbalu. Žije se u nás úsporně. 😀 Včera smaženice, dneska cuketa.

Kup nějaký sýr na zapečení, dostal jsem cuketu.

OK, tak já koupím nivu.

To by šlo.

Rozhovor je ukončen a může se jít domů. Po cestě probíhá vyprazdňování hlavy a přemýšlení, co s tou cuketou, kterou nesu pod křídlem.

Je to jednoduché. Nakrájíme na širší kolečka, v prostředku trošku vydlábneme důlek. Na plech si připravíte pečící papír – kdo by ten plech pak myl?! Cuketové kolečko pomažete olivovým olejem, posypete kořením na grilovanou zeleninu. Měl jsem strach, aby cuketa nebyla tvrdá, tak jsem si kolečka předpekl v rozehřáté troubě na 200°C. Stačí 5 minut.

Důlek vyložíte plátkovým sýrem, použil jsem Eidam. Na něj jsem přidejte rajský protlak. Z posledního francouzského týdne v Lidlu doma zbyly masové kuličky plněné sýrem. Šup s nimi do důlku na rajčatový protlak. Trošku zapečete v troubě – dalších 5 minut, případně trochu déle.

Na závěr zasypete zakoupenou nastrouhanou nivou. Zapečete, stačí pár minut a je hotovo. Vše se rozvonělo intenzivně po prázdném domě. Tak nezbývá než naservírovat na talíř a popřát si dobrou chuť. Já jsem si pochutnal, žena zkonstatovala, že by tam nemusel být ten rajský protlak. Každému chutná něco jiného. Takže dobrou chuť i Vám při konzumaci přebytků Vašich kolegů. 🙂 Ano a pečící papír, ten vyhoďte.

Bez receptu

Dneska bez receptu. Jen pár vychytávek. Ale asi bych měla začít od začátku.

Vždycky jsem si ráda četla v kuchařských knihách. Kromě toho, že se mi u čtení tak příjemně sbíhají sliny v ústech, jde často i o pěknou četbu samotnou. Někdy příběhy, někdy zmínky a popisy exotických surovin, anebo výčet toho pozitivního, co to které jídlo organismu přináší. Pokračování textu Bez receptu

Brokolicové placičky

Jednoduché a rychlé  jídlo – to je v horkém létě nejlepší. Dnes je sice jen 13°C, ale chutnaly taky.

  • 1 brokolice – lehce uvařit a nasekat na drobno
  • 10 dkg strouhaného sýra
  • 3 vejce
  • sůl, pepř
  • na zahuštění dle potřeby strouhánka

brokol

Vytvarovat placičky, obalit ve strouhánce a osmažit. A je to! Práce na 15 minut a ještě bude chutnat!

Buď si je dejte teplé s brambory a salátem, ale stejně chutné jsou i studené – třeba jako svačina na cestu.

PS. Nejrychlejší vaření brokolice bez zbytečného nádobí? Rozebrat na menší růžičky, 2 porce hodit do mikroténového pytlíku, zastříknout vodou, zavázat pytlík a dát na 2 minuty do mikrovlnky.

Brokolicové placičky se sýrem + brambory s domácí tatarkou. #letouplotny

Fotka zveřejněná uživatelem Nejhorší jsou trpaslíci (@jitkara),

Zapečený chřest

V pátek jsem se vydal na nákup, aktivní, s manželkou. Obligátní otázka – co budeme o víkendu vařit – visela ve vzduchu. Děti chtějí buchtičky se šodó, v neděli budou ledvinky. Tak to bychom mohli dát i něco složitějšího. Hele, tady mají chřest. Na výběr byl bílý i zelený. Budete ho jíst? Obličej mojí ženy byl jasně proti. No tak nic, tak si vezmu jen balíček pro sebe.

Nažhavil jsem internetový prohlížeč v mobilu – vypni to, jsi na nákupu – hlas mojí ženy. No musím si najít, co k tomu budu potřebovat, nějaký prima recept. Doma je Schwarzwaldská šunka, to by mohlo jít dohoromady. Už vidím inpiraci. Tak ještě parmazán. Jenže ten v řetězci neměli, ale tady v poličce mají strouhaný Grana Padano, to by mohlo také být. Nakoupeno. Večer se už vařit nedalo. Únava, něco rychlého k snědku, až ráno.

Jedno z dětí vyrazilo na fotbalový zápas, druhé si přivedlo přítele, buchtičky byly rychle, šodó uvařeno – požadavek byl bez rumu, to je teda šodó. No nic, přání je mi rozkazem. Oběd prý chutnal, tak si jdeme dát to pravé – zapečený chřest. No dobře, tak my jen ochutnáme – zbytek rodiny promluvil.

Oloupeme, seřízneme dřevnatější spodky a vaříme. Chřestový hrnec tedy nemám, ale co, to zvládneme v obyčejném – vařící voda, osolit a vaříme 5 – 8 minut. Mám.

Vyzkoušíme i nový keramický pekáček – trošku olivového oleje. Zabalím jednotlivé chřesty do šunky po uhlopříčce, aby ho plátky šunky co nejvíce zakryly, na střídačku naskládám do pekáčku. Prý bohatě zasypat sýrem – takže Grana Padano padá ve 100 g na zabalenou pochoutku. Ještě zastříknout olivovým olejem. Je tam. A pečeme v troubě. Jak dlouho? No prý než sýr zezlátne. Tak zlátni, než přijde bouřka, sedíme totiž na terase a rozjímáme po buchtičkách.

Zatím prostírám – talířky, příbory. Cože? Vy si to nedáte? To mi neuděláte! Sýr zezlátnul, pekáček nesu na terasu. Hmmmm, vypadá to pěkně. Mně jen jeden, mne taky jen jeden, výborně, tak mi víc zůstane. První zakousnutí. Bože, to je lahůdka, chřes chřupe, šunka a sýr voní, všechno to skvěle chtuná. Tak se toho nebojte ani vy.

A to mě ještě hřeje hláška z obalu chřestu – koupí tohoto produktu podporujete zachování vyjimečného českého chřestu. Od Mělníka. Takže podporuju.

PS: Bouřka nakonec přišla, kroupy s ní, zase máme trochu poklizenější zahradu.

Cuketové lodě

Cuketa není u nás v rodině zrovna oblíbená zelenina, ale některé variace byly přeci jen vzaty na milost. Třeba tato:

Potřebujete:

1 větší cuketu (ta naše se tak tak vešla do pekáče a bylo toho pro 3 osoby)

rajčata 

šunku (u nás by to jinak „bylo moc pro králíky;-)

tvrdý sýr

česnek

koření, sůl

Cuketu podélně rozkrojíme, vydlabeme dužinu a osolíme. Dužinu zbavíme jadérek (nevyhazujte, jsou zdravá), pokrájíme na kousky a spolu se solí a prolisovaným česnekem dáme na chvíli podusit. Když je tekutina odpařená, přidáme nakrájená rajčata, šunku a strouhaný sýr (čím „voňavější“, tím lepší;-) Ochutíme kořením – já jsem dala provensálské, dosolíme, přidáme trochu pepře, můžeme přidat i další česnek. Chuť by měla být hodně výrazná – cuketa má sama o sobě mdlou chuť.

Z osolených cuketových lodiček vylijeme vodu, kterou cuketa posolením pustila, vložíme do hlubokého pekáče, naplníme je směsí a dáme zapéct na cca 30 minut do vyhřáté trouby.

image

image