Archiv pro měsíc: Duben 2013

Plněná kuřecí kapsa

Večer jsem vyndala z lednice kuřecí prsa a ráno nad nimi bezradně stála a honem vymýšlela, jak na ně. Takže to dopadlo jako už mnohokrát.

Prohlédla jsem špajz a lednici a vytáhla

  • schwarzwaldskou šunku
  • sýr se zelenou plísní, s modrou by byl lepší
  • bazalku
  • šalotku
  • bílé víno
  • steakové koření RamRam

Do prsou jsem nařízla kapsu, kousek sýra s lístky bazalky jsem omotala šunkou, šupla do kapsy a zavřela párátkem. Opatrně osolila a posypala steakovým kořením a poprášila mouku.

Na pánev jsem nalila trošku olivového oleje a přihodila máslo a na tom postupně opekla kapsy. Z pánve jsem se překládala do pekáče. Až bylo vše pěkně opečeno, tak jsem hodila na pánev pokrájenou šalotku, nechala trošku zesklovatět a zalila bílým vínem. Když se trošku vyvařilo, tak jsem šťávu nalila na kuře, přiklopila a dala dělat pomalu do trouby. Kuře ještě pustilo šťávu a tak jsem před koncem do omáčky ještě přidala kousky sýra a na závěr odkryla a nechala trošku zapéct. (Prsa byla z farmy, tak byla poměrně veliká – pro 6 lidí stačila 3 a ještě zbylo. Běžně dělám podobné jídlo na pánvi, ale tahle se mi na ni nechtěla vejít)

Jako přílohu jsem dělala šťouchané brambory s brokolicí. Jednoduchý fígl – když jsou brambory uvařené, tak se k nim na 2 minutky hodí na malé růžičky rozebraná brakolice. A pak se zase pokračuje v běžných šťouchačkách. Kdyby nepřijel syn, tak jsem ještě přidávala cibulku do zlata.

Salát byl listová směs, taková ta, co se prodává v pytlících a nepoznám, co tam je 🙂 Zálivku jsem dělala na pomezí zálivky a dresingu skoro klasickou – cukr, vinný ocet, česnek, avokádový olej, troška vody a hezky vše prohnat tyčovým mixérem, aby vznikla emulze.

PS. Fotku jsem cvakla jen z přípravy masa, pak jsem měla v kuchyni moc lidí.

příprava masa

Hrášková dobrota

Tak nějak postupně se tahle polévka stala jednou z našich  nejoblíbenějších a taky je jedna z nejjednodušších.
Potřebujete na ni

  • kousek cibule či šalotku
  • konzervu hrášku
  • nějakou bramboru
  • může být vývar
  • šlehačka
  • sůl, pepř
  • kousek másla

A asi je postup úplně jasný. Na másle zpěnit cibulku, přidat konzervu hrášku (velikost podle počtu strávníků), zalijeme vývarem. S vývarem je lepší, když není, udělá případně službu i nějaká ta kostka. Přidáme na drobno nakrájené brambory, dochutíme a uvaříme do měkka. Pak projedeme mixerem. Když nemusíte úplný krém, tak se dají předem vyndat nějaké brambory a hrášek a pak vrátit nebo ji prostě nerozmixuji dohladka, a pak jí říkám „rustikální“ 🙂
Na závěr přidám šlehačku a prohřeji.
A pak přijde dokončení dle chuti a nálady, klidně každý trošku jinak

  • opražený chleba
  • majoránka
  • kousky opražené slaniny
  • česnek
  • opražená slunečnicová semínka
  • zakysanou smetanu nebo créme fraiche

Takže polévka mnoha chutí, ale vždycky výborná. Dnes na 6 talířích byly různé kombinace a nezbylo ani na jednom vůbec nic.

hrášková

Kuskus

Aneb vraž do toho, co dům dal. A pokud možno nezašpiň moc nádobí:
Nakrájejte:
2 plátky kuřecich řízků
stroužek česneku
hlávkové zelí
žampiony
barevnou papriku
pórek
rajčata
V pánvi (wok) orestujte maso, osolte, posypte provensálským kořením. Za chvíli přisypte zelí, česnek a žampiony, chvíli duste. Přidejte nakrájenou papriku. Také pórek. Nakonec na chviličku rajčata. Dochuťte lžící imagesojovky, případně dosolte. Pozor, ať to s teplem nepřeženete. Zelenina by se rozvařila.
Kuskus spaříme přesně podle návodu (250 g), oleje dávám trochu míň.
Přisypeme ke směsi a je hotovo.
Místo kuskusu můžeme klidně uvařit rýži. Zkrátka – co dům dá.

Pizza z křehkého těsta

Někdo nedá dopustit na pizzu z kynutého těsta, ale u nás máme rádi čas od času změnu.
Na křehké těsto potřebujete
400 g polohrubé mouky
1 lžičku soli
1 lžičku prášku do pečiva
2 vejce
150 g másla nebo margarínu

Nejprve smíchejte sypké ingredience, pak přidejte tuk a vejce a vypracujte vláčné, nelepivé těsto. Nechte ho cca 1 hodnu odpočívat v ledničce.
Pak rozválejte buď na jednotlivé pizzy nebo na plech. Obložte tím, co máte rádi. Pečte v troubě při 180 stupních asi 25 minut.

20130421-165112.jpg

Pěčínské brambory

Znáte to: Vracíte se domů po dni, který měl snad padesát hodin, hlad jak vlk, rodina se vyčítavě dívá na sáček s pečivem (několik dní za sebou pokládáte k večeři něco na chléb a samotné už vás to nebaví). Ano, teď přichází vaše chvíle. Pouštíte se do pečení Pěčínských brambor a věřte, že budete chváleni a chváleni. A nejlepší na tom je, že recept na toto jídlo je tak jednoduchý, že ho hravě naučíte své ratolesti či manžela a třeba někdy… přijdete k hotovému.

Omyjte brambory, pokrájejte na čtvrtky, malinko osolte a dost pokmínujte a naskládejte na plech vyložený pečícím papírem.
Dejte zapéct na 200 stupňů do trouby, dokud nezačnou růžovět.
Vyndejte a navrch naskládejte kousky slaniny. Chvíli zapečte a na slaninu položte plátky sýra.
Dopečte a podávejte s bylinkovým, cibulovým nebo česnekovým tvarohem.
Se syrovou zeleninou a kefírem je to prostě bašta.
A proč Pěčínské? Odpovím otázkou. Hádejte, kde jsme je na prázdninách poprvé pekli?image

Boženčiny buchty

Přidám se i já rodinnou mňamkou tety Boženy. Ona vždycky říkala, že „na některý věci jsem ještě hloupej, ale že si na ní vzpomenu, až už tu nebude“. Ano, mělas pravdu, tak jestli to čteš ze zhora, tak se omlouvám. Bylo to tak, jak jsi řikala. 🙂 A teď ten tvůj léty prověřený recept předám.

Těsto zpracujete z 0,5 kg polohrubé mouky – pozor, vyzkoušeno, že je dobré mouku prosít přes sítko, načechrá se, ohřeje se, těsto lépe kyne a občas objevíte i věci, které byste v buchtách mít nechtěli; 100 g másla – rozehřát, pozor, ne moc horké,kvasnice mají rady teplo, ne horko. Trochu cukru pod kvasnice do mléka – použijete celou kostičku kvasnic – neškodí; 1 vejce, 0,25 litru mléka – ohřejte. A nezapomeňte na špetku soli.

A začneme míchat – mouka – přesátá, do prostředka vajíčko, kolem rozehřáté máslo, kvasnice vzešlé v mléce a živené trochou cukru. A mícháme, mícháme, a stále mícháme a mícháme, v těstě se začnou tvořit bublinky, pokud jste unavení, odložte mísu na chvilku, ale k míchání se vraťte, to se určitě vyplatí. Musí se tvořit bubliny, bublinky jsou málo.

K Božence totiž na buchty chodilo hodně lidí, včetně mě. „Ty se dají pít.“ A byla to pravda. Když návštěva odešla i vydyndaným receptem, teta vždy prohlásila, že se návštěva za týden vrátí s tím, že se buchty nezdařily tak, jako je má ona. „To se do toho musí dát všechno, co tam má být a věnovat jim péči a lásku.“ Takže o těsto na buchty pečujte s láskou, protože se k Vám pak budou vracet návštěvy. Ne kvůli Vám, ale kvůli těm buchtám. No, zpátky k receptu.

Těsto kyne, ale jen v teple, takže kromě péče a lásky jim věnujte trochu tepla, klidně si můžete pomoci teplou vodou, do které mísu ponoříte – no jasně, vodní lázeň. A kyneme, takže nerušit.

Mezitím si připravte náplň, to zvládnete i bez receptu, jen bych chtěl zájemce o dobré buchty upozornit na Boženčinu zásadu – zásadně nešiďte ani náplň! Takže do tvarohu opatrně vmíchejte sníh – z bílků, povidla řeďte zásadně rumem – bez metanolu, a mák jen čerstvý, jinak Vám buchty zhořknou na jazyku. Máte připraveno? No tak hurá do práce.

Z tohoto množství vyrobíte asi 22 – 24 malých bochánků, které rozplácáte, rozválíte… no prostě si pravíte obal pro náplň. Občas to s náplní přeženu, pak se buchty špatně balí, takže pozor, všeho moc zase škodí. Do pekáčku si mezitím vlijete olej, buchty pijí, tak nešetřte, jestli chcete zažít ten pocit, že se buchty dají pít, musí se také buchty napít. A vkládáte jednotlivé balíčky do pekáčku, vtěsnáváte je k sobě tak, jakoby se tulily, oplácáváte pomocí mašlovačky olejem. Těsto krásně kyne a vy už rozpalujete nejlépe elektrickou troubu bez horkovzduchu na nějakých 170 stupňů.

Pekáč je plný, tak šup s ním do trouby. Nejdříve teplotu necháme na 170 stupních, potom knoflíkem otočíme na 200 stupňů, ať nám holky chytnou trochu barvu. Pečeme tak dlouho, než jsou opáleny ze všech stran tak akorát. Kdo peče rád, tak to pozná, ostatní hospodyňky si na to musí přijít, takže netelefonovat, nevěnovat se jiným činnostem, nebo si nastavte nějakého budíka, protože nestřežené buchty dokážou nadělat pěknou paseku, kterou budete těžko maskovat moučkovým cukrem. Pak sklidíte jen posměch od okolí.

No a zapomněl jsem na to pití, při pečení buchty můžeme potřít opět olejem – až se trošku zapečou a mají narůžovělou kůrku, a také po tom, co je do bronzova opálené vytahujete z trouby.

Buchty doporučuji vyklopit z pekáče na znak a pořádně pocukrovat. Správná buchta je pocukrovaná – všimněte si, jak mámy v Čechách svým Jeníčkům, Jendům, Honzům a Honzíčkům buchty cukrují cukrovka necukrovka.

Ještě jedna rada – nejlepší jsou hned po upečení, ale pozor, abyste si nespálili ústa, zvlášť povidla to dobře umí, proto asi naše mámy vymyslely tu hlášku o tom, že po horkých buchtách bolí břicho. Mě nikdy břicho po takové mňamce nebolí.

A ještě jeden postřeh. Tohle těsto používám s úspěchem i pro koláče na celý pekáč, protože se mi nechce občas do těch úhledných balíčků. Jen jedna rada. Z této dávky jsou dva plechy koláče.

Díky, teto Boženo

.

Nepravá dršťková z hlívy

U nás teda dršťkovka „jede“ a nikdo si ji neoškliví, ale tentokrát došlo na hlívu ústřičnou.  Manžel donesl dva velké trsy a bylo třeba je nějak zlikvidovat. Asi každý má nějaký osvědčený recept, na který přísahá a ten můj je následující.

  1. na sádle zpěnit cibuli a pak tím prohnat huby, osolit a okmínovat a ony se smrsknou
  2. na dně si udělat kousek místa, sádlo či olej rozpálit a nasypat papriku, aby polívka měla správnou barvu a rychle zamíchat, aby nezhořkla
  3. zaprášit moukou,chvíli míchat a zalít vodou
  4. u nás se přidávají i brambory
  5. uvařit do měkka
  6. dokořenit dle chuti a zyvklostí
  7. na konec česnek a majoránka
  8. na přikousnutí domácí chleba, tentokrát se semínky slunečnice a tykve
  9. ale proč to píšu, vy to znáte 😀

hliva

Roláda jako dech

  • 4 vejce
  • 4 lžíce cukru
  • 4 lžíce kakaa
  • šlehačka

V robotu ušleháme vejce s cukrem do bíla a dokud nabývá směs na objemu. Vmícháme kakao.
Troubu mezitím rozehřejeme na 180 stupňů, směs rozestřeme na pečící papír a pečeme 8 minut. Po vyndání těsto ještě trochu lepí a pruží, nesmíte ho moc usušit.
Necháme vychladnout a plníme ušlehanou šlehačkou, popř. přidáme nějaké ovoce.

Jaké je těsto dost závisí na kvalitě kakaa, pokud nejde zamotat, tak doporučuji nakrájet na pláty a naskládat třeba do formy na biskupský chlebíček.

A až upeču tak vyfotím 🙂 Pokud to ovšem stihnu, je to klasický „furtžer“.

Pro inspiraci fotka z webu

images/vareni/2011-05-04-slehackova-rolada-vanek/IMG_0161.jpg

 

Linecký koláč

Na koláčovou formu:

30 dkg hl. mouky
10 dkg cukru (vč. vanilkového)
12 dkg tuku (Hera)
1 vejce
1 – 2 lžíce mléka
citronová kůra + trochu citr. šťávy

Z těsta vyválejte dvě placky, mezi ně můžete namazat marmeládu, nastrouhat jablka, moje varianta je s marmeládou a se třemi tvarohy umíchanými s cukrem.
Podávejte třeba u pročítání novinek na webu www.uctesnami.czobrazek

P.S. My jsme doma hrozní hladovci, a tak pečeme na plech (množství surovin – 45, 15, 18, 2)

Jemný tvarohový moučník

Nedělní podvečer a uvažování, co by si děti mohly vzít zítra ke svačině. Nakonec jsem se rozhodla zlikvidovat dvě vaničky tvarohu a našla jsem tenhle recept. Jsem trochu napnutá, protože zatímco píšu tenhle příspěvek, moučník je teprve v troubě a já čekám, jak dopadne. Všechno se mi totiž zdálo tekutější, než bych si myslela, že by mělo být. A neměla jsem pudinkový prášek (pokolikáté už si připomínám, že ho mám koupit), takže jsem se rozhodla spolehnout na sílu vajec. No, uvidíme.

Vlastně mě čeká ještě jeden zádrhel, i když se moučník dobře upeče – má se krájet až po vychladnutí a to u nás nejde. Žadonění, kdy už se bude moct „…kousíííček, mami, jenom kousíííček…“, ochutnat, se prostě nedá vydržet moc dlouho. Rozhodně ne do vychladnutí čehokoli.

Je upečeno … celé je to sladké, ale úplně jiné, než na fotkách z původního receptu. Jako svačina do školy to asi moc neposlouží, ale dobře se to dá jíst lžičkou z talířku.