Archiv rubriky: Chléb náš vezdejší a ti druzí

Airfryer focaccia

Když dojde chleba, rohlíky a vůbec pečivo a je hlad, tak focaccia a horkovzdušná fritéza jsou záchranou

Prostě se lehce smíchá

  • 200 g mouky
  • 125 ml vody
  • sušené kvasnice
  • trocha cukru
  • sůl

Všchno necháte zhruba hodinku kynout. Pak klasicky popatláte olivovým olejem, přidáte hrubou sůl a další dle chuti a stavu kuchyně. Strčíte (třeba na pečícím papíru ) do fritézy na 180 st na cca 12 minut.

A večeře je zachráněná!

PS. Protože pečeu na papíře, tak na konci ji na chvíli obracím, aby byla upečená i ze spodu

Bulky správně vypečené

To si tak jedete na akci ryze počítačovou. Prostě jedete na Letní školu s iPadem jako lektor. A obyčejně to tak bývá, že řada lektorů se věnuje ještě dalším věcem, aby s těch IT věcí jednoduše nezblbli. No a mezi lektory najdete také spousty kuchařů. Prostě žasnete, jak mají některé věci vymazlené. Večer sedíte u sklenky vína, řeší se věci pracovní, co bude, až přijedou studenti, jak natáhnout kabely a šířit internet, co budeme dělat na workshopu a jak. A pak musí přijít oddech, čas na recepty. Tak tady je jeden od Hozy Kučeříka, který jsem si vyzkoušel. Zatím jen s půlky dávky, ale brzy se budou opalovat bulky z celého recepptu.

1 kg hladké mouky – u nás se musí vždycky prosát – je taková nadýchanější. Přidáte půl litru vody, aby mi to lépe kynulo, tak šla do mouky teplá. 1 vejce, 1 lžíce olivového oleje, 1 lžička soli a kostka droždí – prostě celé balení.

Poděkování ještě zaslouží Eva Klubalová, lektorka, která recept zaznamenala a pak mailem rozeslala. 🙂

A můžete míchat. Ve stroji i ručně. Důležité je kynutí, tedy jeho délka. Urychlil jsem ho ponořením mísy do teplé lázně. Těsto nakynulo a já ho znovu promíchal a kynutí probíhalo znovu v „urychlovači“. Následovalo dělení na stejně velké kusy těsta, ze kterého vytvarujete bulky. Nezapomeňte si vyhřát troubu – 190 stupňů. Na plech přijde pečící papír, nakladete bulky. V hrnečku připravíte žloutek s trochem cukru – bulky zhnědnou, přidal jsem trochu olivového oleje. Rozmícháte a potřete bulky. Nezapomeťe na posyp – sezam, dýňová semínka, slunečnice, prostě na co máte chuť. A šup s nimi na pláž, tedy do trouby.

Pečeno cca 20 minut, ale to poznáte, bulky se rozvoní kolem a Vám se sbíhají sliny. Původně to jsou tedy bulky pro hamburgry, ale já zvolil lučinu s rajčetem. To byla až ta druhá bulka, ta první byla s česnekovým bokem a plátkem sýra, tu jsem ale vyfotit nestačil.

Díky, Honzo Kučeříku, za prima recept. 🙂

 

 

Pizza bez rajčat

Mám ráda pizzu. A hledala jsem variantu bez rajčat, protože je podezírám se svého ekzému. A jednou jsem narazila na recept, kde byla zakysaná smetana. Dneska jsem jej vyzkoušela zase.

V ledničce jsem objevila jarní cibulku, kusy šunkového salámu, hermelín, eidam, zakysanou smetanu, cibuli a těsto. To jsem si koupila v Lidlu, je rovnou s pečícím papírem a je dobré.

IMG_4085

 

Zapálila jsem troubu a než se nahřála, tak jsem si rozbalila těsto a dala i s papírem na plech. Rozetřela jsem celý kelímek zakysané smetany po těstu. Pak na to rovnoměrně nasypala na drobno nakrájenou jarní cibulku (celý svazek) smíchanou s kostičkami šunkového salámu. Pak už byl na řadě sýr. Nejdřív plátky hermelínu, pak plátky eidamu a nakonec posypat nastrouhaným eidamem. A šoupnout do trouby na dvacet minut. Mám plynovou a pekla jsem to nahoře a naplno.

IMG_4088

Pak už jsem rádýlkem nakrájela kousky a bylo to. Vyzkoušejte, byla hned pryč.

Jak jsme pekli chleba v peci

Jaro nás vytáhlo o jednom víkendu na výlet. Zatím jsme vyrazili jen tak opatrně, do nedalekého Mělníka. Během prozkoumávání náměstí, podzemí, výhledů a soutoků jsme objevili i nenápadnou ceduličku, kde se psalo něco o pečení chleba v jeskynní peci. Ceduličku jsem vyfotila (abych si nemusela nic pamatovat) a skoro na ni zapomněla.

Pokračování textu Jak jsme pekli chleba v peci

Knedle hnedle

Že prý to je složité uvařit dobrý knedlík. Že to prý ženy dnes moc neumějí, a tak se knedlík k obědu koupí. No, občas jsme to doma taky tak udělali, ale spíš z časových důvodů a značka musela být prověřena degustátorem. A většinou to bylo na knedlíky s vajíčkem.

Tak do toho.

IMG_3283

Recept už byl zapsán před 20 lety a podle toho v naší knize receptů vypadá. Vždyť knedlík je klasickou českou přílohou. A kdo jste už četl nějaký můj recept, tak si vzpomenete na důležitou osobu mého raného života – ano, i tenhle knedlík je od tety Boženy.

Recept respektujeme, jen jsme léty vyzkoušeli, že stačí jen jedno vajíčko. Těsto bylo příliš řídké. A ještě jedna rada – těsto se vyplatí pořádně propracovat a housku přidat až po jeho zpracování – opatrně zapracujeme a už necháváme kynout. Z této dávky jsou vždy dvě šišky. A byly strávníky tak rychle zpracovány, že nebyl prostor pro fotografování. Na talíř ke knedlíku byla přiložena krásně vypečená kachnička na jablkách a medu s hlávkovým zelím.

 

Pondělní tortilly

Prázdninové pondělní obědy jsou zvláštní. Většinou zbyde něco od neděle, ale ne dost, aby z toho byly dvě dětské a dvě dospělé porce. A uchovávejte v lednici spousty kastrůlků a mističek, protože je vám jasné, že když uvaříte komplet nové jídlo, tak vám zase kousek zbyde.

Včerejši kopeček kuřecího masa jsem tedy rozdělila na dvě části, jednu pro děti k té troše bramborové kaše, co se schovávala v lednici, druhou pro dospěláky do tortill.

Recept na placky jsem našla na našem osvědčeném webu, jen jsem si ho upravila pro menší počet placek:

  • 250 g hladké mouky
  • 140 ml horké vody
  • 50 g domácího sádla (díky, mami)
  • půl lžičky soli

Uhňoucáno v ruce, vyváleno na tenké kruhy, pečeno na suché pánvi do puchýřků (na rychlé plotýnce to ani ty dvě minuty nebyly).

Maso nakrájené na malé kousky dostalo nádech Mexické směsi od Antonína.

Jako podklad posloužily dva stroužky česneku nastrouhané do olivového oleje, s jednou paprikou a dvěma lžícemi kečupu … to vše lehce prohřáté.

Dál nastoupily opět zásoby ze skleníku – salátová okurka a paprika. Cvak, cvak, cvak a rozpadly se na nudličky.

Ještě rozmíchat zakysanou smetanu, lehce ji osolit a přidat další Antonínův poklad – Salátové koření.

A už vrstvíme: placka – červená směs – maso – zelenina – zakysanka – ještě trochu strouhaného sýra. Zabalit a jíst.

Dvě ze šesti placek mi zbyly. Děti mají slíbeno, že budou mít možnost zapatlat se při večeři. 🙂

Topinka s quacamole

Tak jsem si dnes poprvé sedla a dostala hlad. Hrozný. Rodičǎk začne za chvíli, tak mi zbývají jen vzpomínky na včerejší večeři.

20130514-154127.jpg
Topinka s guacamole – tentokrát bylo avokádo měkké, takže měło správnou konzistenci, ale zase ho dělala dcera a ta ho dělá bez rajčat. Takže na starší chleba přišel sýr, quacamole, rajčata, bylinky a zase sýr a chleba. A šup s tím na pánev!
A pak jenom doširoka otevřít ústa!
Tak jdu na ten rodičák. O hladu.

Ranní rohlíky

Jak na rohlíky už víte, prostě vezmete váš oblíbený recept, nebo sáhnete po nějakém  jiném. Trošku je problém s časem. Buď nemáte programovatelnou pekárnu anebo nevíte, kdy vlastně ráno budete vstávat nebo obojí. A čekat ráno na vykynutí těsta, to je k nevydržení. Rodina zemře hladem nebo se nají něčím jiným a rohlíky už nechce.

Tak zkuste kynutí v ledničce! Večer zaděláte normální kynuté těsto, mísu přetáhněte potravinářskou folii a šupněte ji do ledničky. Nebojte, nezbláznila jsem se. Těsto přes noc krásně nakyne, ráno ho vyndáte, prohnětete a necháte ohřát na pokojovou teplotu a už  pokračujete obvyklým způsobem.a motáte rohlíky.

rohlíčky

  • půl kostky droždí (nebo dvě lžičky sušeného).
  • 1 lžičku cukru krupice
  • 300 ml polotučného mléka
  • 1 lžičku soli
  • 500 gramů hladké mouky
  • 1 celé vejce
  • 1 žloutek
  • 2 lžíce oleje (rozpuštěného másla)
  • na posypání podle chuti sezamové semínko, mák, kmín, papriku nebo hrubou mořskou sůl

nebo zkuste konzumní rohlíky z  blogu Co nového na kopci.

Pizza z křehkého těsta

Někdo nedá dopustit na pizzu z kynutého těsta, ale u nás máme rádi čas od času změnu.
Na křehké těsto potřebujete
400 g polohrubé mouky
1 lžičku soli
1 lžičku prášku do pečiva
2 vejce
150 g másla nebo margarínu

Nejprve smíchejte sypké ingredience, pak přidejte tuk a vejce a vypracujte vláčné, nelepivé těsto. Nechte ho cca 1 hodnu odpočívat v ledničce.
Pak rozválejte buď na jednotlivé pizzy nebo na plech. Obložte tím, co máte rádi. Pečte v troubě při 180 stupních asi 25 minut.

20130421-165112.jpg