Archiv pro měsíc: Červenec 2014

Maminčiny nudle

Maminčiny nudle jsou těstoviny s drůbežími játry. Můžete je buď servírovat jako samostatné jídlo nebo, pro jedlíky, jako přílohu třeba k pečenému kuřeti.

IMG_7054

  1. nudle – uděláte si nebo koupíte, ideálně fettuccine a uvaříte
  2. játra – nakrájíte na drobno, opepříte, okmínujete a opečete na pánvi, na závěr osolíte
  3. hotové těstoviny přihodíte k játrům a promícháte a posypete petrželkou

Další varianty

  • před játry ještě opečete plátky žampionů, vyndáte a před koncem zase vrátíte nebo klidně zašpiňte dvě pánve
  • někam zakomponujte slaninu či špek, uděláte na nich rovnou játra, pokud je tučnější, nebo přidáte ke skoro hotovým játrům, pokud je libovější
  • pórek nebo jarní cibulka jídlu také sluší, buď udělat s játry nebo posypat jenom syrovou nahoře
  • další možnosti si už určitě vymyslíte sami

U nás byly těstoviny domácí, játra kuřecí, žampiony čerstvé a schwarzwaldská šunka jen trošku, tak na ovonění. A taky salát a domácí citrónovo-mátová limonáda.

 

Krůtí stehno na bylinkách

stehno

Vezmete

  • 1 vykostěné krůtí stehno
  • 2 lžíce dijonské hořčice
  • směs sekaných čerstvých bylinek
  • lžíci drcených pepřů
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl

Ze všeho smícháte marinádu, stehno potřete uvnitř i z venku a svinete do původního tvaru a necháte tak hodinku marinovat.

Pak si připravíte

  • mrkev na špalíky, popř. i petržel
  • cibuli na osminky
  • nějaký česnek

Tím obložíte stehno v pekáčku, přihodíte bobkový list a nějakou kuličku pepře, podlijete vodou či vývarem, přiklopíte nebo zakryjete alobalem a necháte tak 1 1/2 hodiny v troubě tak na 160°. Na závěr přitopíte minimálně na 200°C, odkryjete a necháte zezlátnout. Tady zahuštěné omáčky nefrčí, tak se šťávou nic nedělám a mám hotovo.

Příloha? U nás rýže.

 

Cuketa, houby, sýr

Moc toho dneska v ledničce nebylo. Cuketa, žampióny, sýr. Co s tím? Tohle: 

Na oleji osmažit cibulku, nakrájenou na menší kousky. Přidat žampióny a cuketu, oboje taky rozkouskované. Opéct, osolit, opepřit, další koření podle libosti. Chvíli dusit pod pokličkou. Mezitím nastrouhat sýr. Taky rozehřát troubu. Směs nasypat do zapékací misky, posypat sýrem a zapéct v troubě. 

Sníst. 

Smetanové těstoviny s masem a brokolicí

Jedna rychlovka, tentokrát s masem (a bez hub).

  1. Dáte vařit vodu na těstoviny a posléze i vaše oblíbené těstoviny.
  2. Kuřecí maso nakrájíte, okořeníte (dala jsem směs pesto peperoncini) a už opékáte na pánvi.
  3. Opečené maso podlijete smetanou a přidáte sýr (osobně volím Nivu kvůli výrazné chuti) a necháte ho rozpouštět, až získáte správně hustou omáčku. Přiklopíte poklicí, ztlumíte teplo a maso počká na dovaření těstovin.
  4. Brokolici rozeberete na drobné růžičky a tak 2 minutky před koncem varu těstovin je k nim přihodíte. Brokolice bude tak akorát uvařená a křupavá. A ušetříte jeden hrnec na mytí 😉
  5. Na talíř dáte těstoviny s brokolicí a zalijete omáčkou s masem a za cca 15 – 20 minut máte hotovo.

pasta

Burg zcela vegetariánský

Snad mi to zdejší přesila odpustí, ale zase houby. Ty nádherné žampiony portobello jsem prostě na pultě nechat nemohla.

porto

Na 2 burgery

  • 2x velký žampion portobello
  • česnek, olivový olej, hrubá sůl
  • 2 housky/ciabatty/bulky …
  • majonéza + hořčice + pár kapek citrónu
  • rukola nebo něco podobně zeleného
  • červená cibule
  • balkánský sýr

Žampion hezky pomatláte olejem s česnek a posypete hrubou solí. A už grilujete třeba na pánvi.

Mezitím rozmícháte majonézu s hořčicí, nakrájíte cibuli a třeba nastrouháte sýr. Housky rozkrojíte na půl a spodní díl dáte také lehce opéct na pánvi.

Opečenou stranu potřete majonézou s hořčicí, na to trochu rukoly, žampion, sýr a cibule. Pak přiklopit druhou půlkou housky a už je hotovo.

PS. Tohle se dá zvládnout, i když pro své masožravce budete dělat burgery masové 🙂

 

Smetanové žampiony

Fakt jsem měla žampionů hodně a tak byly ještě jednou.

Na dno zapékací misky vymazané sádlem přišla půlka cibule nahrubo. Na ni pak nakrájené žampiony na zhruba čtvrtky. A klasika – osolit, opepřit, pokmínovat a přihodit svazek bylinek (šalvěj, tymián, saturejka) a v troubě na 200° si vše pobylo zhruba 20 minut.

image14

Mezitím jsem ve šlehačce rozmíchala lžičku hořčice (pokud nechcete nakyslou omáčku, tak vynechejte), lžíci hladké mouky (s tou to nepřežeňte!) a můžete kousek Masoxu (maximálně půlku). Upečené bylinky jsem na žampiony  promnula a vše zalila šlehačkou. A v troubě dostaly ještě 10 minut.  Dnes k nim byl „jen“ domácí chleba.

Pro masožravce by se klidně i kousek masa hodil. Opečené brambory taky neuškodí.

Tohle celé není z mé hlavy, ale od Šárky z Dolce Vita. Ze stejného webu doporučuji ještě tuhle jednoduchou dobrotu.

 

Plněné žampiony na bramborách

  • žampiony
  • slanina/špek
  • Gorgonzola/Niva
  • brambory (sůl, kmín)
  • troška smetany

Začnete přípravou brambory. Ty nakrájíte na dílky a dáte vařit do poloměkka se solí a kmínem. To bude časově tak akorát, než připravíte zbytek.

Pak vezmete kopec žampionů, zbavíte je nožiček a oloupete.

Na pánvi necháte zeskolovatět kostičky slaniny nebo špeku a na ně vrhnete posekané nožičky a necháte změknout. Pak mírně podlijete smetanou a přidáte rozdrobený sýr a mícháte a mícháte, až se sýr rozpustí a získáte hustší „omáčku“. Tou naplníte žampiony a pokud jste marnotratní, tak nahoru ještě vmáčknete kousek sýra v celku.

Na dno zapékací misky cáknete olivový olej a nasypete skoro uvařené brambory (můžete trošku okořenit). A na ně naskládáte připravené žampiony a vše putuje na 15 minut do trouby. Mezitím nachystáte salát a už se nese na stůl.

zampion2

Každý si bere žampiony a brambory a polévá je tou skvělou šťávou, co je na dně pekáčku.

zampion1

Ano, četli jste správně, žampiony jsem už nijak nekořenila, ani nesolila. Gorgonzola a špek jídlo ochutily dostatečně.

 

 

 

 

Máma na mě hudle, že jsem jí sněd nudle…

Úryvek z písně dostatečně oživil naše dětství, aspoň nás, zkušenějších, s nižším číslem letopočtu narození, píseň se zpívala při hodinách hudební výchovy.

Jedu domů ze školy – joooo, jsou prázdniny, mám dovolenou, ale ty kytky chtějí pít, rozvrh je nutno domluvit a pak sestavit, z kanceláře se také ozývá volání, počítač se zaviroval…

A přemýšlím si, co si při svém slaměném vdovství uvařím k obědu, pravda, dneska ještě nebyla ani snídaně. Nevadí, napravíme, uvařím si jen bramborovou kaši. Takže spěchám ke košíku – brambora žádná, do sklepa – brambora žádná. Zpátky do vsi se mi tedy už nechce, tak co kdyby to byly těstoviny. A máme taky ten strojek na ně. Tak já to vydržím a vyzkouším to, nikdo nebude říkat, že se mi to nepovede nebo nepovedlo.

Těsto najdete na internetu, nic složitého, vyhledávat ve škole mě neučili, protože ještě nebyl internet, ale vlastním přičiněním jsem si dovolil se přivzdělat. Takže na 100 g mouky (hladké) jedno vajíčko a trošku olivového oleje. Semolinová mouka by byla lepší, ale kde ji brát, když ve špajzu není. Hladká postačí, robot pomůže, ruce dohnětou. A šup s těstem odpočívat. Do toho řada telefonátů, úprava jednoho iTunes U kurzu, jehož opravu jsem si neuložil, takže ještě jednou, abys sis to pamatoval. Pípá na mě Skype, do toho čtu návod na použití strojku na nudle, volají mě telefonem. Den dovolené, jak má být. A ještě nějaké zajímavosti v komunitě. K tomu musím tu přípravu fotit.

Těsto si v sáčku hezky odpočinulo, tak nakrájíme na kousky podle návodu a už ho proháním strojkem. Teda, to je něco. Krásně to jde, a hned jde plátek do přídavného aparátu. A hele, nudle. Tak další, a další, do teho telefonát, je zavirovaný počítač, radím od nudlí. Jedny se mi snudlili dohromady. Nevadí, rozpleteme. A protože mám hlad, tak voda na plotnu a ať to odsejpá.

Voda se vaří, sůl a olivový olej samozřejmostí, přenos nudlí do hrnce a už to vře. Další telefonát. Jen aby se mi ty nudle nerozvařily. Tak nerozvařili, ale voda vytekla na sporák. Ještě že jsem dneska za toho slaměného vdovce. Příště ten telefon neberu. Ale to víte, že ho vezmu. 😀

Cedíme, ať se nám neslepí, přidávám olivový olej. Omlouvám se všem gurmánům, ale dneska žádnou speciální omáčku nečekejte – kečup a strouhaný sýr. Hlad je nejmocnější kuchař. Klesnu do křesla, nikdo mě dneska nepeskuje, že si mám sednou ke stolu. Rozjímám. Kdy já to naposledy jedl domácí nudle? No jasně, polévkové připravovala manželky babička, no a flíčky teta Božena. No to je tedy opravdu už dlouho – od roku 1991 se na nás dívá shůry a pár let před smrtí už je nedělala, už neměla sílu. Tak jsem si zase na tebe vzpomněl, Boženko. Je to tak, jak jsi vždycky říkala. Díky. Dovolená? Ale kdepak, SMS se zavirovaným počítačem.

Krásné léto s nudlemi i bez nich. Určitě to vyzkoušejte.

U Čápa

U Supa, U Supa. To znáte, ne? Ne? Tak já Vás budu ještě chvíli napínat. Zatím zhodnotím naši návštěvu Penzionu U Čápa v Příchovicích. Resturace žije z ducha Járy Cimrmana, největšího Čecha všech dob. Kdo zde nebyl, nepochopí. Nejdříve navštívíte Maják Járy Cirmana s jeho muzeem, vyzvednete si několik keší, které jsou inspirovány tímto velikánem, projdete krajinou, kterou prošel génius. Pak vyčerpaně poklesnete na lavici, kde možná seděl velký Čech.

A to je chvíle, kdy přikvačí obsluha. Hotovky i minutky. Obsluhu nezaskočíte otázkou, co by Vám doporučili za jídlo.  A už k Vám na stůl jede pití, máme vybráno. A už hrnou i Vámi vybrané chody. Vůně úžasná, obsluha s úsměvem a technologiemi. Servírka totiž objednává do ipadu, z něj získá informace o Vaší útratě. Takže se rozproudí i diskuze o technologiích, slečna nevěří, co vše za technologické výdobytky leží na stole. To už ale objednáváme kávu a dezerty. Nádhera, na počest velikána dáváme někteří vídeňskou kávu.

A protože jídlo s obsluhou jsou na jedničku, ale slečna zápasí s technikou, poradíme také pár technologických fíglů, kdy se iPad a systém pro obsluhu stolů rozjede jako z partesu.

Za mě i spolustolovníky rozhodně velké doporučení. Doufejme jen, že přísun stále Cimrmanovské klientely restauraci nezkazí. Přejeme usměvavé zákazníky.  🙂

U Supa, U Supa. Stále ještě nevíte? Tak dobře – Tři veteráni. Tady Vás ale neoholí. 🙂