Archiv pro měsíc: Říjen 2013

Čisekake pro Korunní

Prý moc chutná Lenčiným kamarádům (tímto je zdravím 🙂 ). Tak jsem si zase jeden střihla, něco málo jsme ujedli a zbytek putoval na Vinohrady. Snad chutnal stejně jako mně. Recept vždycky hledám u Chez Lucie, má jeden báječnější než druhý a všechny něčím zvláštní.

Zatím si troufám je na obyčejně čokoládový. Takže jsem vzala všechny malé balíčky BeBeček, co jsem doma našla, a ještě nějaké ovesné sušenky k tomu (tak 150-200g), rozmixovala a smíchala s cca 50g rozpuštěného másla. Směs jsem nacpala do vymazané dortové formy (lepší je vyložit dno papírem) a pekla necelých 10 minut na 180°C.

Korpus
Korpus

Mezitím jsem smíchala všechen „cheese“ se 140g cukru, tentokrát do dortu padly dvě ricotty a jedno mascarpone. Míchat, nešlehat! Pak jsem po jednom vmíchala tři vejce. Hmotu můžete klidně nechat chvíli stát, aby případné bublinky unikly.

Cheescake
Cheescake

Na korpus jsem nalila část hmoty. Ještě rozpustila tabulku čokolády a vmíchala ji do zbylé směsi. Pak vždycky formou s připravenou směsí několikrát klepnu o linku, aby opravdu unikl všechen vzduch.

Na cestě do trouby
Na cestě do trouby

Mezitím v troubě rozehřáté na 180°C je plech s vodou, aby měl cheesecake správné prostředí. Formu pro jistotu omotávám alobalem, už se mi stalo, že dort „vypotil“ tuk a měla jsem mastné úplně všechno. Na 180° peču 10 minut, pak stáhnu na 120° a peču ještě hodinu. Není to žádný tvarohový dort, tak nečekejte zrůžovělý povrch, ale ještě se musí trošku klepat jako rosol. Po dopečení můžete otevřít dvířka trouby a nechat pomalu chladnout, nebo ho rovnou vytáhněte, ale když vám vystydne, tak ještě vydržte a dejte přes noc do ledničky, teprve pak je to ono. To jenom v nejmenované kuchařské soutěži si myslí, že cheesecake soutěžící střihnout během odpoledne a bez přípravy.

Poslední kousek
Poslední kousek

Osobně bych ho klidně dělala s chili, ale jsem ve své chuti osamocená. Ale stejně dobrý je s brusinkami nebo jiným ovocem. Dobrou chuť!

Sušená kachní prsa

Už tři týdny se chystám, kdy vám budu moci ukázat svá prsa, ta kachní, se zelený pepřem. Dnes jsem je konečně vytáhla z ledničky, předhodila velmi, velmi mlsným jazýčkům svých dětí a zvítězila jsem. Z nakrájeného nezbylo nic a ještě jsem balila na cestu.

Sušená kachní prsa

Pokud nemáte rádi taková jídla jako je pršut, tak ani na recet neklepejte, pokud na nich ujíždíte, tak zjistíte, jak je to hrozně jednoduché.

 

Bylinková sůl

Právě se mi tu rozvoněl celý byt. A naprosto úžasně!

Ostříhala jsem ty trosky bylinek, co ještě přežily za oknem, a probrala trošku i ty dva květináče, co jsem koupila předevčírem a vyráběla bylinkovou sůl.

Recept mi dnes vyskočil v čtečce a musela jsem hned konat. Stačila sůl, směs bylinek a nějaký česnek. Tyčovým mixerem jsem rozmydlila bylinky a předem rozsekaný česnek s částí soli. Vznikla taková podivná zelená, mokrá, ale úžasně voňavá hmota, tu jsem smíchala se zbytkem a vše dala sušit na 100° do trouby.

A už teď se těším na víkend, až tím něco posypu. Ještě mám někde schovaný recept na chilli sůl. To bude druhý postupný cíl!

 

Muffiny trochu jinak aneb někdo to rád pikantní

Nevím proč, ale pořád jsem měla pocit, že upéct dobrý muffin není úplně hračka. Nějak jsem neměla odvahu je zkusit. Když jsem ale objevila recept na slané a ještě se sýrem, nemohla jsem tomu nutkání odolat. Navíc, když to vypadalo tak jednoduše. No a teď už si tykáme i s těmi na sladko. Ale to až zase někdy příště…

Několikrát na vlastní rodině vyzkoušený recept dávám „do placu“ a těším se, že se pochlubíte, protože kdo jednou zkusí, už nechce jinak 🙂

IMG_0757

Bez čeho se neobejdete:

  • 250g polohrubé mouky
  • 1 lžíce prášku do pečiva
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 1/2 lžičky soli
  • 1 lžíce krupicového cukru
  • 180g čedaru, nastrouháte si ho
  • 1 lžíce jemně nasekané cibule
  • 250ml bílého jogurtu nebo zakysané smetany
  • 125ml rozpuštěného másla
  • 2 vejce
  • 6 lžic na jemno nasekaných papriček jalapeňo                                                         (dají se koupit i sterilované a já dávám ještě o malinko víc)

A jak na to:

Smíchejte mouku, kypřící prášek, jedlou sodu, cukru a sůl. Přidejte nastrouhaný sýr, nasekanou cibuli a všechno dobře promíchejte. V jiné míse našlehejte jogurt nebo zakysanku, máslo, vejce a papričky. Pak mokrou směs přidejte k suché a znovu dobře promíchejte. Rozdělte do formiček a asi při 200° pečte 15 minut.

Z uvedené dávky vyjde těsto zhruba na 12 kousků, záleží na velikosti formiček.

 

 

Rillettes (čti: rijét)

Neznáte? Dlouho jsem měla tenhle recept v pořadníku, ale ochutnala jsem tento týden poprvé. Připletla jsem se do Lidlu (to není reklama) na týden francouzské kuchyně a koupila jsem jednu skleničku, abych konečně zjistila, jak chutná. Chutnal, dokonce polovičce ještě víc než mně. A v sobotu jsme při bloumání mezi regály v úplně jiném řetězci narazili u masa na velké balíky výsekového masa, a tak mi zase naskočila tahle dobrota. Manžel ještě vytáhl mobil a zjistil mi, co ještě potřebuji a doma začala krasojízda.

Pořád ještě nevíte? Je to dlouho a dlouho a dlouho připravované vepřové maso. Pojídá se za studená na chlebu, prostě taková velmi luxusní vepřová konzerva. Příprava je podobná, jako u našeho oblíbeného chleba, na jednu stranu bezpracná, na druhou se táhne mnoho hodin. Ale tyhle hodiny voní celé, nejen posledních 45 minut.

Lépe než autorky Olivová kuchařky, vám to stejně nepopíšu, tak si raději přečtěte originální recept.

A víno jsme v poslední části přidala. A můj rillettes je mnohem lepší než ten z Lidlu.

Rillettes