Archiv rubriky: Smaženo v oleji

Když dostanete dárek

Občas se stane, že dostanete dárek. Na zahrádce se toho urodí víc, než je zdrávo. V minulém týdnu proběhla 7. pepoušova letní školka a v rámci ní k tomu došlo. Dárek i urodilo se.

Pobyli jsme ve Stráži u Tachova. Připravovali jsme buřty a maso na několik způsobů, ale vždy mezi námi byli tací, kteří se masem moc neživí. Tak co my na ten gril hodíme? No přeci cuketu. A protože jí bylo na zahrádce naší spoluhostitelky moc, nepohrdnul jsem dárkem v podobě několika exmeplářů výstavních cuket a odvezl si je domů. Jarko, díky.

Doma bylo nadšení, ale hlavní pojídač cuket je v Chorvatsku. A mně to u těch buřtů docela zachutnalo, tak co bych si to nakonec nepřipravil sám. Jak na to? Jednoduše.

Nakrájejte cukety na kolečka, kolečka rozpulte. Rozehřejeme v pánvi (u nás to byl vok) olivový olej a opečte. Přidávejte různá koření, míchejte. Koření? Co máte rádi a co se snese. V první variantě to bylo curry a chilli se solí, bazalka. Ve druhé variantě přibyl na plátky česnek a cibule, do cuket upadlo trochu více chilli a oregáno.

A co dál? No to je všechno. Chutný oběd, nebo jen příloha, do několika málo minut. Ani tím moc nanasviníte v kuchyni, takže vám ani nikdo nevynadá. A to se rozhodně vyplatí.

Tak vzhůru na záhony, do obchodů, na návštěvy. Dobrou chuť.

Tortilla de patatas

Strávila jsem kus léta s báječnými lidmi ze všech koutů světa. Během mezinárodního večera jsem měla příležitost ochutnat spoustu jídel, o kterých jsem zatím jen četla. Třeba jsem si upekla na ohni maršmelouna. Nebo jsem jedla brouky. Se sýrovou příchutí. A taky jsem si připomněla jídla, která jsem už někdy ochutnala. Třeba španělskou tortillu.

Pokračování textu Tortilla de patatas

Lívance

Borůvek je letos skoro tolik, jako když jsme kdysi s malými dětmi na dovolené už nevěděli, co s nimi. Padla volba na lívance. A tak jsem zavolala o pomoc mamince – na tyhle dobroty jsme totiž chodívali k ní:-)

Brali mi je tenkrát přímo z plotny, sypali borůvkami a zdobili šlehačkou.

Děti sice už poněkud povyrostly, ale recept se mnou v pouzdře na doklady na dovči jezdí pořád. Snad z nostalgie nebo co kdyby;-)

image

Nezapomeňte nechat cca půl hodiny vykynout na teplém místě. Smaží se na másle nebo oleji, pánvičku stačí potřít jen malinko. Před prvními kousky ji nechte pořádně rozpálit. Pokud by se vám hotové lívance zdály i tak mastné, odsajte přebytečný tuk do papírového ubrousku.

No a pak už servírujeme – jak kdo rád. Místo borůvek nebo jiného lesního ovoce klidně dejte marmeládu nebo skořicový cukr. Šlehačku výtečně nahradí zakysaná smetana i ochucený tvaroh.

Tak dobrou chuť.

image

Brokolicové placičky

Jednoduché a rychlé  jídlo – to je v horkém létě nejlepší. Dnes je sice jen 13°C, ale chutnaly taky.

  • 1 brokolice – lehce uvařit a nasekat na drobno
  • 10 dkg strouhaného sýra
  • 3 vejce
  • sůl, pepř
  • na zahuštění dle potřeby strouhánka

brokol

Vytvarovat placičky, obalit ve strouhánce a osmažit. A je to! Práce na 15 minut a ještě bude chutnat!

Buď si je dejte teplé s brambory a salátem, ale stejně chutné jsou i studené – třeba jako svačina na cestu.

PS. Nejrychlejší vaření brokolice bez zbytečného nádobí? Rozebrat na menší růžičky, 2 porce hodit do mikroténového pytlíku, zastříknout vodou, zavázat pytlík a dát na 2 minuty do mikrovlnky.

Brokolicové placičky se sýrem + brambory s domácí tatarkou. #letouplotny

Fotka zveřejněná uživatelem Nejhorší jsou trpaslíci (@jitkara),

Uherské tvarůžky

Kdysi strašně dávnou jsem smažené tvarůžky dělala, ale dojem z nich mi nezůstal vůbec žádný. Tentokrát mne k akci vyprovokovalo jejich kilové balení, které si nadšený manžel přinesl domů. Zamrazit to nejde, sníst ve dvou taky ne a vyhodit je nechcete. Takže dnes byl oběd podle návodu na obalu.

Kolečko sýra mezi dvě kolečka salámu, u nás to byla Vysočina. Spíchnout párátkem jako jednohubku a namočit do těstíčka (vejce, mléko, hl. mouka, sůl) a šup s tím na olej.

Byly přímo famózní! Ještě jsme se libovali, že to není vůbec cítit. Omyl. Bylo! Ale stálo to za to. I v klasické verzi  s brambory a tatarkou i jenom na salátu (salát, červená cibule, fenykl, sůl, pepř, citrón, olej)

tvargleA ještě mám naloženo v pivě a v oleji. Tak až zjistím výsledek, tak se podělím.

 

Co takhle vdolek?

Tak si rodina zase přála. Přijede příbuzenstvo, tak co kdyby teda byl vdolek. No a protože už jsem měl absťák, tak jsem kývl. Taky co bych prý jiného dělal. Ach jo. 😀

Tyhle vdolky jsem okoukal, no u koho jiného, než u tety Boženy. Vždycky k tomu vyprávěla stejnou příhodu. Její rodiče se sourozenci pracovali na poli a ona chtěla být v deseti letech taky užitečná, tak si snesla vše, co viděla u maminky a ono to vyšlo, jen na sůl zapomněla, ale to jí rodina odpustila, hezky ji pochválila a už jí to pečení a vaření zůstalo na celý život. Tak mladá a už se vyprofiovala v téměř profesionální kuchařku. Škoda, že už nežije, rád bych jí za všechno dneska poděkoval. A vůbec, ale to patří jinam.

Tak konec sentimentu a jde se na recept.

Kilogram hladké mouky, hezky prosát, mouka se nakypří, načechrá, provzdušní, kvasnice si pak v takové mouce libují. Nehledě taky na vás, občas se v mouce najdou zajímavé věci. Myší hovínko asi opominu, kamínky, provázky, no, už dlouho jsem nic nenašel. 😀 Ale vzor od Boženy mám, cokoliv dělám z mouky, prosávám. Co kdyby, že?

IMG_2431

Přidáme lžičku soli, promícháme a už tvoříme na dně mísy nebo hrnce důlek, no jistě, na žloutek. Stačí jeden. Mléko – půl až tři čtvrtě litru – podle mouky – pozor, abyste neutopili mlynáře. Ohřejeme, přidáme 60 g cukru, promícháme, přidáváme kvasnice – prosím, nešetřete. Takže celý balíček. Teta vždy vzpomínala na p. důchodní Tichou, u které sloužila za války, jak šetřila kvasnicemi, pak z upečeného produktu byl „trupel“. Kvasnice už mají čepici. My si ještě rychle připravíme sklenku s 50 – 100 g rostlinného oleje. No a máme všechno.

IMG_2435

Vlijeme mléko a olej do mísy či hrnce a dáme se do díla. Mísíme, mísíme, mísíme… a pořád mísíme, klidně si dejte přestávku a zase mísíme. Na těste se musí dělat bubliny. Pomoučíme, uděláme na těstě křížek, aby to bylo pod Boží ochranou, klidně nakynuté těsto můžeme měchačkou několikrát schodit, záleží na tom, kolik času na vdolky máme.

Vykynuto? Jdeme dál. Lžíce, pomoučit vál nebo pracovní desku a krájíme lžíci bochánky, umoutáme a necháme zase kynout. Rozpálíme tuk v hrnci, dneska už na to máem fritovací hrnec. Bochánek hezyk rozplácneme a vkládáme do oleje. Nešetříme olejem při smažení, vdolky musí pít, říkávala Božena. No abychom to zase nepřehnali, tak rozprostřeme ubrousky a necháme na míse okapat. Dokonce můžete vařící vdolky opláchnout púod horkou vodou. Zůstanou déle vláčné. Prostě upečete, vyndáte, opláchnete a uložíte na ubrousky. Dobrý, ne? 😀

IMG_2438 IMG_2439 IMG_2440 IMG_2442 IMG_2443

Stran mazání. Nejlepší byla Boženčina klevera takový švestkový rozvar s rumem. Škoda, kniha receptů se po její smrti v roce 1991 ztratila. Kdopak ji asi má, tam byl prima recept, neopsal jsem si včas, moje chyba. Nebo jablečná povidla. Mňam. Takže většinou to dopadne tak, že zůstanu u kupovaných švestkových povidel z řetězce. Rozmíchejte je s trochou alkoholu. Rum nebyl, takže účel splnil fernet Z generation. A bylo to taky dobré.

Jasně, tvrdý tvaroh, nastrouhat na jemno a šlehačka. Prosím, žádnou rostlinnou náhražku, zas tak často to nesmažíme, abychom to jednou za čas nemohli dát – kalorická bomba.

Bomba je to i tak. Tak dobrou chuť. A když Vás omrzí sladká varianta, zkuste slanou, jen si uvařte někde níže připravovanou brambůrku, bramboračku, zkrátka bramborovou polévku a vdolky jako příloha. Neopakovatelná chuť. A když se Vám nechce do bramboračky, tak samotné vdolky po ránu k bílému kafi, tedy kávě – vrchol ranní delikatesy.

IMG_2444

No aby to nebyla taková selanka, z téhle dávky uděláte cca 55 vdolků, takže se čiňte, dlouho vdolky nezůstanou. Odjel jsem v úterý na školení, vracel jsem se ve středu. A co myslíte? Správně, nic už nebylo.

Dobrou chuť. A tobě, Boženko, díky. Zase byla pochvala. 😀