Archiv rubriky: Polévka je grunt

Překvapivá kapustová polévka

Při letních cestách jsme dostali jakou součást menu kapustovou polévku. Dobrovolně bychom si jí nedali ani náhodou! A ona nám chutnala!

Tak jsem vyhlásila internetové pátrání a sestavila si vlastní variantu. Hlavně jsem odbourala dlouhé vaření kapusty – hezky ji hodit do horké vody a krátce povařit. A hned zcedit a propláchnout co nejstudenější vodou, ať zůstane hezky zelená a křupavá.

Na základ dáme pokrájený uzený špek, cibuli a česnek a necháme všechno zesklovatět. Pak přidáme nakrájené brambory, zalijeme vývarem a necháme uvařit do měkka. Pak tyčovým mixérem vše rozmixujeme a popřípadě doplníme vývar/vodu.

Pak přidáme připravenou kapustu a necháme prohřát. Můžeme přidat i kousek uzeného.

Na začátku jsem přidala jednu chilli papričku a polévka měla pořádný říz 🙂

Prostě, přibyla další polévka na naše menu

Krémová polévka po rakousku

Prázdniny a vaření. Už to oboje začalo!  A pro mne čtením webu https://www.kucharkaprodceru.cz/. Proč jsem ho už nečetla dřív! Spousta zajímavých receptů a postupů – jednoduché, čitelné a vůbec bezva.

Našla jsem třeba dokonalou krémovou polévku. A to jsem myslela, že m o j e krémové polévky jsou dokonalé – no, teď už vím, že nejsou. A stačí tak málo – dát šlehačku vařit společně s vývarem. Vyzkoušela jsem to na mé oblíbené brokolici

  • máslo
  • menší cibule
  • brokolice na růžičky, košťál na drobno

Na másle nechat změknout cibuli a pak lehce orestovat brokolici.

  • 1/2 l vývaru
  • 1/4 l šlehačky
  • sůl, pepř, (muškátový oříšek)

Pak zalít vývarem a šlehačkou, dochutit a nechat vařit do změknutí. U brokolice to je pár minut, rozhodně hlídejte, aby měla stále hezky zelenou barvu. A pak rozmixovat až bude pěnit. Doporučuji několik růžiček dát bokem a pak vrátit do polévky.

Tak krásnou barvu polévky jsem snad ještě neměla!

Dokonalá krémová brokolicová – podle Florentýny #letouplotny #food #brokoli

Fotka zveřejněná uživatelem Nejhorší jsou trpaslíci (@jitkara),

„Zbytková“ polévka

Tahle zbytková je skoro jako sekyrková polévka z pohádek.

Vezmete zbytky z kuřete po vykostění a uvaříte z něj vývar, a klidně i tmavý do zásoby podle Cuketky. Dnes jen sáhnete pro pytlíček na mrazák, ať vám to jde rychleji.

Pak vezmete zbytky chřestu, i ty ulámané konce od stvolů, které zbyly ze včerejška. Z celých chřestů použijete vše, jen hlavičky si dáte bokem. Pak vezmete brokolici a růžičky si schováte a použijete jinak a jindy, ale ten zbytkový košťál očistíte a nakrájíte.  A taky vezmete zbytek čerstvého česneku, klidně i s kusem košťálu a ten taky využijete. Pokud byste někde našli i zbytek cibule, tak tu klidně taky.

A pak už to jde samo. Do hrnce kousek másla, na něj pokrájené zbytky, osolit a opepřit, zalít trochu vodou a trochu vývarem. A všechno hezky provařit do měkka a pak rozmixovat. Můžete podle potřeby trochu zahustit a přidat šlehačku. Chvíli přes podáváním přidáte hlavičky chřestu a necháte tak 2 minutky vařit, pak budou uvařené, ale pevné na skus.

Na talíři všechny podělíte kouskem chřestu a přidáte pár hoblinek parmezánu. Ten můžete uhoblovat ze zbytku, co najdete v ledničce.

zbytkova

Brokolicová s mini hranolkami

polevka1

V kuchyni najdete brokolici (stačí tak půlka), pár brambor, malou cibuli a česnek. A hlavně zbytky sýrů – měla jsem kamenné zbytky parmezánu a méně kamenný zbytek čedaru. Nastrouháte, co ještě nastrouhat jde a to použijete na vložku do polévky, zbytek přímo do polévky.

Na másle zpěníte cibuli a česnek, přihodíte nakrájené brambory, osolíte, opepříte a přidáte sýry. Necháte vařit a vařit a vařit, aby se brambory rozvařily a sýry změkly a předaly svou chuť polévce. Pak přidáte brokolici a také ji uvaříte do měkka. Sýry vytáhnete (buď je rozžvýkáte nebo prostě vyhodíte) a polévku rozmixujete dohladka. Pak přivedete zase k varu a dochutíte. Můžete i přidat smetanu. Můžete taky přidat čerstvé drobné růžičky brokolice a nechat jen lehce přejít varem, aby zůstaly pevné na zkus.

A než se vše uvaří, tak si připravíte minihranolky. Z brambory (pro 3 porce stačila jedna) nakrájíte tenoulinké hranolky. Použila jsem škrabku na nudličky julinne a byly akorát. V misce smícháte s trochou oleje, osolíte, opepříte a smícháte s částí sýra. Troubu nahřejete na 180°, na plech na papír vše rozprostřete a pečte cca 10-15 minut. Pak upečené hranolky smíchejte se zbytek sýra.

Výsledek je opravdu hodně povedený a zase trošku jiný.

polevka2

Kachní polévka

Pro mne dost novinka, nikdy jsem ji nezkoušela, ale všechno je jednou poprvé. Hlavním důvodem byly ty dvě kačeny, co doputovaly domů při nákupu, protože nechte bez povšimnutí vodňanské kachny za 49 Kč/kg! Takže na mrazáku mám napytlíkovaná stehna a prsa a zbyly mi kosti, křídla atd.

Postup je u vaření stejný jako u nešizené kuřecí polévky, ale chuť je výrazně odlišná, je určitě výraznější. A taky nic pro dietáře.

Na plech na hodinu do trouby poputuje

  • všechno z kačeny
  • 3 mrkve a kus celeru
  • cibule, něco česneku
  • koření – celý pepř, nové koření, bobkové listy, trocha tymiánu (čerstvý by byl lepší)

Maso se zatáhne a pustí tuk. Potom se vše nahrne do hrnce, zalije vodou, konečně dosolí a popř. dopepří. Nechá se pomalu a dlouho táhnout cca 3 hodiny nebo jak vás to bude bavit.

A pak procedit a doporučuji nechat v chladu. Pak jde dobře sebrat tuk, je ho tam požehnaně a může se hodit třeba na konfitování těch stehen. Mezitím oberete maso a připravíte  zeleninu. V lenošnější verzi se vezme ta uvařená, jinak je lepší připravit zeleninu čerstvou. A vše završíte nudličkami – domácími.

Do uvařené polévky se také může přidat sklenice portského. Bílého. To jsem nezkusila, protože tu bylo jen červené 🙂

 

Bezmasý boršč

Tenhle je od Kuchařky od Svatojánu.  Doslova.

Na olivovém oleji osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme 2 stroužky česneku, 6 červených řep, 1 velkou mrkev a menší kousek bílého zelí nastrouhaných nahrubo a společně deset minut opékáme. Přilijeme 1 litr zeleninového vývaru, bobkový list a 3 kuličky nového koření. Povaříme 20 minut, odstavíme a vmícháme 1 syrovou červenou řepu nastrouhanou najemno, sůl, čerstvě mletý pepř a lžíci až dvě vinného octa. Na talíři zdobíme zakysanou smetanou.

bořšč

Držela jsem se je poměru zhruba, přidala jsem trochu chilli a na konec přidala jogurt a kopr.

Bramboračka s nočky

Vlastně úplně obyčejná bramboračka doplněná úplně obyčejnými nočky, ale proč nezkusit. Dělám ji ale bez mouky a tentokrát ve zrychlené verzi.

Zpěnila jsem cibulku a kousek česneku, pak jsem přihodila pokrájené žampiony (rozmrazovat hříbky jsem čas neměla) a zmrazenou francouzskou směs (mrkev, petržel, celer a pórek),  zalila vodou. Přihodila na drobno nakrájené brambory, sůl, pepř, kmín a uvařila do měkka.  Pak jsem tyčovým mixérem tak napůl polévku rozmixovala a tím se i zahustí, a zavařila nočky (1 rozšlehané vejce a mouka). Nočky jsem dělala z pohankové mouky, ale volba je jen na vás.

A pak už jen před podáváním prolisovaný česnek a majoránka. Prostě obyčejná bramboračka!

Polévka skoro indická

Základem je dýně a červená čočka.

Dýni oloupete, nakrájíte, osolíte, pocákáte olejem a dáte upéct do trouby, a klidně i s nějakým česnekem a máte tak 25 minut čas.

V hrnci pak zesklovatíte cibulku,  můžete přidat posekaný zázvor a chilli papričku,  zasypete kari dle chutí a zalijete vodou/zeleninovým vývarem, osolíte, opepříte. Pak vsypete červenou čočku a vaříte. Červená čočka se nemusí namáčet a  je hotová za chvilku. Upečenou dýni proženete tyčovým mixerem a přidáte do polévky nebo ji přidáte rovnou a rozmixujete celou polévku. Na závěr můžete přidat kokosové mléko, ale to doma nebylo, tak jsem polévku zakápla dýňovým olejem. Ten doma byl.  A ještě nahoru dýňová semínka.

indie

Lososová polévka

Rovnou se přiznám, že nejím rybí polévku, jen ji vařím a po letech už ji dokážu i ochutnat, ale to vše jen jednou do roka. Nicméně polévka z lososa mi přišla jako dobrý nápad. A v rybárně u Špilara pravidelně vídám ořez z lososa za velmi směšnou cenu (v porovnání s cenou filetu). Tak jsem koupila zhruba půl kila a doma začala hledat, jak na to. Lákala by mne sice hustá skandinávská polévka se smetanou a koprem, ale to mi neprošlo.

Takže jsem na másle nechala orestovat pokrájenou kořenovou zeleninu, česnek a pak přidala všechno maso a zalila vodou. Koření jsem dala klasicky – sůl, pepř, bobkový list a svazek petrželové natě a nechala táhnout asi hodinu. Vývar voněl úžasně, barvu získal úžasnou, zvlášť, když si představím vánoční vývar z kapra.

Pak jsem nechala na másle změknout pokrájený pórek, přihodila několik baby mrkviček (spíš pro barvu), nadrobno nakrájenou bramboru a vše zalila hotovým vývarem. Zatímco se zelenina vařila, jsem obrala maso a přidala do polévky. A pak už jen posekaná petrželová nať a polévka mohla na talíř.

Takže nakonec skoro klasika, ale díky jiné rybě s úplně jinou chutí. Pro mne velmi chutná.

Mrkvová polévka se zázvorem

Nedávno mi naskakovala husí kůže při spojení mrkvová polévka, ale vůbec to není marné. A tahle je navíc docela pikantní, protože zázvor dělá svoje.

Dělala jsem ji tak nějak od oka, takže si můžete přizpůsobit vše své chuti. Půlku cibule jsem nechala pomalu změknout na olivovém oleji, pak jsme přihodila asi 4 střední mrkve nastrouhané na tenko, větvičku rozmarýnu, osolila, opepepřila a nechala tak nějak pracovat pod pokličkou.

Mezitím jsem očistila kousek zázvoru a nakrájela na tenko, příště  by bylo asi lepší ho nastrouhat, a přihodila k mrkvi. Pak jsem vše zalila vodou (lepší by byl vývar, ale nebyl) a nechala provařit až bude mrkev přiměřeně měkká. A pak už jen rozmixovat do hladka nebo dle chuti. Mám raději nějaké kousky, ale pokud máte jenom nakrájený zázvor, tak raději pořádně. A už jen dosolit či dopepřit a hezky na talíř. A na něm bylinky, korinadr by byl nejlepší, a ještě zakápnout limetkou nebo taky pomerančem.

Pokud máte odvahu, tak do toho!