Archiv pro měsíc: Srpen 2013

Křupan

Už se musím mírnit, ráno jsem stoupla na váhu a nebyl to pěkný pohled. Nebyl. Ale večer jsem stejně neodolala a udělala „křupana“.

Prý je to francouzská oblíbená svačinka/večeře a v originále se jmenuje croque monsieur a croque je křupnout, křupavý. Viděli jste film „Nějak se to komplikuje“? Tam ho dělá Meryl Streep a pochutnávají si na něm oba její partneři – Alec Baldwin i Steve Martin. A vždycky si u filmu říkám, že to musím zkusit. Tak na něj došlo dnes.

Film Title: It's Complicated

Chutná

Potřebujete

  • toustový chleba
  • plátky sýra a strouhaný sýr
  • plátky šunky
  • dijonskou hořčici (máslo)
  • popř. máslo, mouku, mléko na bešamel

Dejte si rozpálit troubu, protože ji potřebujete fakt horkou a mezitím navrstvíte tousty – namazat lehce hořčicí nebo máslem, pak sýr přesně na toust, šunka, sýr a zaklopit dalším toustem a přitisknout. Pak už poskládat na plech, posypat sýrem a zapéct do křupava, to je jednodušší varianta. Nebo zvolíte variantu s víc špinavým nádobím a uděláte bešamel a tím potřete tousty nahoře a na bocích a zasypete sýrem a pečete. Ve filmu byl ale evidentně bez bešamelu a chutnal moc.

Křupal! Dole fakt křupal! Nahoře byl díky bešamelu měkčí, ale dobré to bylo, ale snědla jsem jeden a byla jsem najedená. Navíc jsem měla i salát, protože je to fakt kalorická bomba.

A od zítřka …. Taky by stálo za to, vyzkoušet křupana z obyčejného chleba.  A ve filmu dělá taky levandulovou zmrzlinu. A to kuře s fazolemi taky vypadá dobře. A ten čokoládový dort…. Co s tím bud dělat?

krupan

Králík na zelenině

Po dlouhé, dlouhé době jsem dělala králíka. To znamená, že vždycky projedu recepty na netu a pak si ho stejně udělám nějak podle sebe. Takže to byla variace, tak napůl na divoko, napůl svíčková.

Co jsem použila

  • 1 králíka rozporcovaného na 6 kusů
  • 2 mrkve, 2 petržele a kus celeru
  • cibule
  • špek
  • dijonská hořčice
  • bílé víno
  • sůl, pepř
  • bobkový list, celá pepř, nové koření, tymián

Králíka jsem prošpikovala špekem, osolila opepřila a pomazala hořčicí. Na pánvi jsem na špeku nechala zesklovatět cibuli a přidala pokrájenou kořenovou zeleninu a nechala lehce opéct a rozvonět, přidala jsem i koření a přesunula do pekáče. Pak jsem na oleji opekla ze všech stran kusy králíka, aby se zatáhl a nepustil šťávu a posadila do zeleninového lůžka. Na pánev jsem přilila bílé víno, abych odvařila přípečky a trošku ho zredukovala, pak jsem ho nalila k ostatnímu. Pekáč jsem přiklopila a šupla do trouby na nějakých 150° a nechala ho pomalu dělat. Po změknutí masa jsem odklopila víko a nechala vše zezlátnout. Zeleninu jsem rozmixovala na základ na omáčku a řešila, co dál. Byla dost hustá, ale chuť vyšla tak  bezvadně, že mi ji bylo líto něčím ředit. Navíc jsem neměla po ruce vývar a smetana se mi nehodila, protože rodina rozhodla, že chce hranolky. Takže jsem s ní nic nedělala. Pokud u vás snesou kusy zeleniny a neošklíbají se na obyčejnou zeleninou, tak ani mixovat netřeba.

kralik

Brokolicová se sýrem

Tentokrát potřebujete

  • kupodivu brokolici
  • cibuli
  • vývar
  • tymián
  • sýr
  • popř. smetanu, slaninu, krutony …

brokolicová

Nejdřív putovala rozebraná brokolice, mírně zakápnutá olejem, na plechu do trouby a během  max. 20 minut lehce zezlátla a zase putovala ven.

V hrnci na másla měkla asi 5 minut pokrájená cibule, ke konci jí provoněla troška tymiánu a mohl by i kousek česneku. Na tento základ přišla brokolice a vše zalil vývar a pod pokličkou vše tak 15 minut pracovalo a bublalo. Dokončení je klasicky s pomocí tyčového mixéru a pak přidáte postrouhaný sýr. Chce to nějaký výrazný, sáhla jsem pro mé oblíbené pecorino, ale určitě by šel čedar apod, s 30% eidemem žádnou díru do světa neuděláte a polévka nezíská žádnou chuť. Pak už zbývá dochutit solí a čerstvým pepřem.

Z lednice jsem vylovila kousek vařeného uzeného a v polévce dalo další rozměr :). Nasucho jsem opekla kousek pečiva a ten zakápla olivovým olejem.

Ale dochucení je možné mnoha způsoby. Zajímavá možnost je zahustit polévku bílými fazolemi a rozmixovat je, ale to jsem nezkoušela, protože polévka byla hustá dost. Také jsem ji jen přečetla o dochucení hrubozrnnou hořčicí.

 

Švestkový koláč s mákem

Koláč

Nemám ráda švestky. Vůbec. Nesnáším švestkové knedlíky a koláče. Jediné, kdy je snesu, je kombinace s mǎkem. Tak jednou do roka.

svestkyUděláte své oblíbené kynuté těsto, pak ho potřete svou obvyklou makovou nádivkou a nahoru pokladete švestky a upečete. Nahoře by to slušelo i vaši oblíbené drobence, ale pak bych musela celý plech sníst sama.

Varianta pro pohodlnější kuchtíky je těsto, švestky a pomletým mákem s cukrem jen posypat a taky funguje.

 

 

Purkmistr – pro potěšení z jídla

Náš „balónový“ podvečer a večer jsme završili večeři a na dotaz „Kam?“ jsem mohla mít jedinou odpověď „Když už, tak k Purkmistrovi!“ Navíc jsem na jejich líčka už měla dlouho zase políčeno.

Pokud máte chuť na českou klasiku a nejste líní se trošku motat po okraji Plzně, tak k Purkmistrovi do Černic určitě zamiřte. Je to soukromý pivovar s pivnicí – restaurací a vším možným jiným, v létě se dá sedět i venku, takže místo najdete, v zimě může být někdy s místem problém. Rozhodně venku na návsi je aut vždycky hodně a hodně, takže spoustě lidí.stojí za to, sem jezdit.

Protože je to pivovar, tak jsem si dala pivo – tentokrát měli borůvkové. A ani jsem se nemusela dívat do jídelníčku a věděla jsem, že si vyberu konfitované hovězí líčko na medu a černém pivu s pečenou zeleninou. Pořádný kus masa v úžasné omáčce, kolem zelenina a nahoře smažená cibulka. Neskutečná dobrota!

Manžel je konzervativec a zvolil kuřecí medailonky se zelenými fazolkami ve slanině a máslovou omáčkou a nelitoval. Ale zatím jsme tam nikdo s ničím neprohloupili. Sváděla jsem tedy při pohledu do lístku velký boj, protože jejich v anglické slanině a rozmarýnové fáši pečený králičí hřbet s česnekovým konfitem, špenátovým bramborem a hořčicovou omáčkou je absolutní bomba, zvlášť ten česnek, a široké nudle s pečenou kachnou, slaninou, cibulí a kořenovou zeleninou jak by smet. Naštěstí neměli krémovou česnečku, to bych neodolala. Koneckonců, můžete sami prohlédnout jejich jídelní lístek.

Protože maso jsem měla bez brambor, jen jsem ukradla pár hranolek z protějšího talíře, tak mi zbylo místo na sladkou tečku na závěr. Z jídelníčku se na mne zasmály domácí lívanečky s pivní marmeládou a perníkovou omáčkou a bylo rozhodnuto. Už bylo docela pozdě, tak se mi lívanečky nezdály nejměkčí, ale to okolo a nahoře nemělo chybu a že je to z piva, by mne nenapadlo ani na chvilku. Už jsem ochutnala i jejich tiramisu s pivem a kdo neochutnal, neuvěří.

Prostě, až budete v Plzni, tak se vykašlete na Spilku a Salzmanna a zajeďte k Purkmistrovi. A klidně i s dětmi!

Granola aneb ranní zrní

Přiznám se bez mučení – ráno zobu zrní. Většinou sahám po müsli a jogurtu či  mléku. Většinou si kupuji klasické vločkové, křupavé semtam. Ale teď jsem si po dlouhé době udělala domácí, abych měla na začátek školního roku zdroj energie.

Co potřebujete?

  • obyčejné ovesné vločky
  • olej
  • med
  • semínka a ořechy
  • sušené ovoce, oboje dle chuti  a stavu vašich zásob

Na hlubší plech vyložený pečícím papírem jsem nasypala vločky (dala jsem celý pytel) a přidala semínka a ořechy. Doma jsem našla slunečnicová semínka a sekané mandle, co zbyly od Vánoc. V hrníčku jsem rozmíchala cca deci oleje a deci medu, pomohla jsem si trošku mikrovlnkou, aby směs byla tekutá a sypkou směs s ní důkladně promíchala, aby se vše obalilo. (V některých receptech přidávají i vodu)

Plech jsem šoupla do trouby a nechala směs pracovat. Je třeba směs občas míchat, aby se nespekla a hlídat, aby se nespálila a nezhořkla. Dobu a čas si musíte vychytat sami, začala jsem na 150°, a když směs už už byla, tak jsem přidala na 180°, aby se chvíli zapekla a trošku zhnědla. V receptech jsem našla časy od 20 minut na 150°C až po 1,5 hodiny na 180°C, takže nejlepší hlídat a nastavit dle sebe.

granola

Po vyndání je směs horká a lepivá, i pak je jí třeba občas promíchat, aby vám nevznikl slepenec.Našla jsem zbytek, brusinek, přihodila rozinky a přisypala sušené jablečné kostičky  a ty jsem do prochladlé směsi přidala.

Po večerním pečení mi do rána směs vystydla a tak jsem granolu dala do sklenic na horší časy. A ještě jsem měla dobrou snídani 🙂

granola

 

Kuřecí paella

Jo, Španělsko! Tak tam jsem taky nebyl!“ A ani paellu jsem tam neochutnala, tak mám drzost tak nazvat i tohle kuře s rýží. Rozhodně nám chutná a protože jsem zase v telefonu slyšela „Přijedu v neděli na oběd. Asi. Možná. Snad. Ale nevím kdy. Ale taky je možné, že se jenom odpoledne stavím na 5 minut„, tak jsem volila tenhle oběd, protože se i  dobře převáží v krabičce.

Co je potřeba

  • 1 kuře
  • 1 1/2 hrnku rýže
  • 2 hrnky vývaru
  • slanina
  • papriky, rajčata, žampiony, něco hrášku
  • sůl, pepř, koření

Kuře je třeba naporcovat na malé kousky, takže žádné čtvrtky, ale tak na osm kousků nebo volte spodní stehna. (Moje chyba byla, že jsem vytáhla kuře od farmáře a ta spodní stehna byla dost velká a hůř se udělala) Maso dejte zvolna ze všech stran opékat na pánev, co neopečete teď, už opečené mít nebudete. A zatím žádné koření.

Mezi tím si nachystáte a pokrájíte zeleninu. U mne to byly papriky, rajče, žampiony,hrášek, cibule a česnek. Po opečení maso vyndejte a do pánve dáte pokrájenou slaninu a postupně přidáváte zeleninu podle tvrdosti (cibule, paprika, žampiony, rajče a nakonec sterilovaný hrášek) a necháte změknout. Zeleninu ochutíte solí a pepřem a česnekem a pak přesunete do zapékací mísy.

V další části přidáte na pánev trochu oleje a necháte na ní zesklovatět rýži. Na konci přidávám koření na paellu, které krásně pokrm obarví a dochutí, ale lze ho vynechat a nahradit kořením tak, jak je popsáno ve složení. Pak zalijete na pánvi vývarem, aby se vše dobré odvařilo a přidáte do zapékací misky k zelenině. Zeleninu s rýží promícháte a do směsi zapícháte opečené kousky kuřete. Zapékací misku přiklopíte nebo přetáhnete alobalem a dáte dusit do trouby na cca půl hodinky.

A pak už se mísa odnese na stůl a  každý si už bere sám.

Paella

Pražman na paprikových bramborách

Sobota je tady a ryba s ní. Tentokrát jsem koupila v českém Lidlu rybu chovanou v Chorvatsku s nějakými polskými adresami. Mohla jsem si vybrat mezi mořským vlkem a pražmanem, a zvolila jsem to druhé. Pražman není totéž co pražma, ale nijak nám to nevadilo. Oboje je to dravá ryba s dobrým bílým masem a mají i relativně málo kostí.


Nejdřív jsem si nachystala marinádu, ohřála jsem olivový olej a hodila do něj rozmačkaný česnek a bylinky, za oknem byl tymián, rozmarýn a saturejka, v ledničce plochá petrželka a nechala chvíli v teplém oleji louhovat, aby chytil chuť. Pak jsem pro zjemnění ještě přidala kousek másla. Vonělo to božsky. Očištěnou rybu jsem nařízla na bocích, pak posolila, okořenila citrónovým pepřem, do břicha ji nacpala ještě petrželku a potřela marinádou  a dala odpočívat.

Pro vlastní přípravu jsem  opět volila variantu „z jednoho pekáče“, takže jsem si připravila brambory, cibuli a papriku, pokrájela, nasypala na pekáč, osolila, opepřila a přidala nasekané ančovičky (5-6 kousků), zbyla mi trocha marinády a tu jsem přidala taky, jinak by byl třeba nějaký olej. Taky jsem si omylem zlomila rozmarýn, tak přišel do brambor taky.

Do trouby na 200°C jsem dala brambory tak na 20 minut. Pak jsem je promíchala a nahoru položila ryby a nechala dělat dalších 20 minut. Na závěr jsem je otočila a dala na 5 minut pod gril, aby se udělala kůže. A bylo hotovo.

Něco k marinádě

Dokoukávala jsem Peklo na talíři, díl o marinovaných masech a na konci je lekce grilování. Jasně, že musím zkusit všechno. K pátek k večeři jsem dělala grilované maso, byť na pánvi a kotletu, ale za to včetně „koupání“ a právě tohle koupání, co mi zbylo jsem použila jako základ marinády a dokonale ho zužitkovala. Doporučuji vyzkoušet i tento postup grilování, maso bylo opravdu o něčem jiném.

Cibuláda

Poplakala jsem si, ale mám ji! Cibuládu! Cibulovou marmeládu.

Oloupala jsem zhruba 2 kg cibule, něco žlutá, něco červená a za pomocí strýčka Robota ji pokrájela na půlkolečka. V hrnci jsem rozehřála olivový olej a cibuli na něj nasypala. Protože cibule bylo vrchovatě, tak jsem míchala a čekala, až budu moci hrnec přikrýt. Pak jsem přihodila snítky čerstvého tymiánu a nechala cibuli pracovat za občasného míchaní cca 45 minut.

Pak jsem dosypala zhruba 150 g hnědého cukru a dolila cca 250 ml směsi červeného octa s červeným vínem, osolila, opepřila. Ještě se někdy přidává portské, ale to jsme právě dopili, ale našla jsem nějaké řecké dezertní víno a přidala ještě půl sklenice. A pak jsem skoro hodinu často míchala a hlídala, aby se vše nepřipálilo, protože se celá směs musí zahustit jako džem či povidla. A taky jsem chutnala a chutnala a dosypala trošku cukru a soli, aby mi víc cibuláda chutnala. Třeba přidáte ocet, to záleží na vaší chuti.

A pak jenom naplnit do skleniček, nechat vychladnout a počkat na nějaké vhodné maso (nejlépe grilované), ke kterému patří především, a taky k sýrům. Ale dává si i do polévek, salátů, … V hrnci jsem si schovala něco na dně a k obědu jsem dělala grilovaný lilek, tak na dva přišla feta s petrželkou a na dva právě pikantní cibuláda.

„Mlíkový“ lečo

 

„Ženo, dlouho jsme neměli mlíkový lečo. Já bych si ho dal..“: Pronesla včera má drahá polovička.

A jelikož prázdniny pro mě znamenají nejen radosti, ale i permanentní starost o žaludky mých blízkých, zajásala jsem, že nemusím nic vymýšlet. Navíc je toto jídlo rychlé.

Poprvé jsem ho jedla ještě za svobodna v Pasekách nad Jizerou, kam teď jezdíme na chalupu. Tehdy tam žila manželova prateta, sama v chalupě v kraji Zapadlých vlastenců, a mě se to jídlo na talíři vůbec nelíbilo. Navíc lečo pro mě byl do té doby ten pokrm, ze kterého mi bylo vždycky špatně, když jsem ho náhodou pozřela.

Ale znáte to. Styděla jsem se odmítnout, navíc po čtyřhodinové cestě vlakem a výstupu od nádraží v Rokytnici jsem měla hlad jako vlk. A tak jsem ochutnala. A zjistila, že TOHLE lečo můžu:-)

Recept:

  • cibule
  • papriky
  • rajčata
  • uzenina
  • smetana + mléko s trochou mouky na zahuštění
  • sůl, pepř, kmín

Cibuli necháme na troše oleje zesklovatět, přidáme nakrájené papriky a uzeninu, chvilku podusíme. Po chvíli přisypeme oloupaná a pokrájená rajčata. Osolíme, opepříme, okmínujeme. Ještě chvíli dusíme a nakonec zahustíme troškou mouky rozmíchané ve smetaně s mlékem. A je to. Jako příloha je nejlepší čerstvý chléb. A když je to ten doma pečený…:-)

Dobrou chuť.

image

 

image