Archiv pro měsíc: Leden 2014

Růžovo-zelená mňamka

Nestává se to často, ale třeba i u vás se najednou objeví velký kus uzeného lososa určeného k rychlé spotřebě. A když jste skoro na kilo dva, tak s ním fakt nešetříte a dojde i na netradiční kousky. Tak u nás došlo rozmařile na tatarák.

Je to velmi jednoduchá příprava. Lososa nakrájíte, posekáte, prostě uděláte tak na jemno, jak se vám líbí. Zakápnete citrónem, opepříte, přidáte lžičku hořčici. Taky by to chtělo něco zeleného, nejlépe kopr a promícháte. Můžete přidat majonézu, jogurt, … Však vás už něco napadne. Pro sebe jsem si přidala jen vedle bílý jogurt.

A protože přece jenom uzený losos je hodně výrazný, tak jsem udělala i jednoduché avokádo, aby trošku chuť lososa vyvážilo. Rozmačkala jsem zralé avokádo s citrónem, přidala sůl, pepř, kousek červené cibulky a nadrobno nakrájená sušená rajčata v oleji a umíchala.

A pak už jen zbývalo pečivo a dobrou chuť.

tataráček

 

Polévka skoro indická

Základem je dýně a červená čočka.

Dýni oloupete, nakrájíte, osolíte, pocákáte olejem a dáte upéct do trouby, a klidně i s nějakým česnekem a máte tak 25 minut čas.

V hrnci pak zesklovatíte cibulku,  můžete přidat posekaný zázvor a chilli papričku,  zasypete kari dle chutí a zalijete vodou/zeleninovým vývarem, osolíte, opepříte. Pak vsypete červenou čočku a vaříte. Červená čočka se nemusí namáčet a  je hotová za chvilku. Upečenou dýni proženete tyčovým mixerem a přidáte do polévky nebo ji přidáte rovnou a rozmixujete celou polévku. Na závěr můžete přidat kokosové mléko, ale to doma nebylo, tak jsem polévku zakápla dýňovým olejem. Ten doma byl.  A ještě nahoru dýňová semínka.

indie

Lososová polévka

Rovnou se přiznám, že nejím rybí polévku, jen ji vařím a po letech už ji dokážu i ochutnat, ale to vše jen jednou do roka. Nicméně polévka z lososa mi přišla jako dobrý nápad. A v rybárně u Špilara pravidelně vídám ořez z lososa za velmi směšnou cenu (v porovnání s cenou filetu). Tak jsem koupila zhruba půl kila a doma začala hledat, jak na to. Lákala by mne sice hustá skandinávská polévka se smetanou a koprem, ale to mi neprošlo.

Takže jsem na másle nechala orestovat pokrájenou kořenovou zeleninu, česnek a pak přidala všechno maso a zalila vodou. Koření jsem dala klasicky – sůl, pepř, bobkový list a svazek petrželové natě a nechala táhnout asi hodinu. Vývar voněl úžasně, barvu získal úžasnou, zvlášť, když si představím vánoční vývar z kapra.

Pak jsem nechala na másle změknout pokrájený pórek, přihodila několik baby mrkviček (spíš pro barvu), nadrobno nakrájenou bramboru a vše zalila hotovým vývarem. Zatímco se zelenina vařila, jsem obrala maso a přidala do polévky. A pak už jen posekaná petrželová nať a polévka mohla na talíř.

Takže nakonec skoro klasika, ale díky jiné rybě s úplně jinou chutí. Pro mne velmi chutná.

Knedle hnedle

Že prý to je složité uvařit dobrý knedlík. Že to prý ženy dnes moc neumějí, a tak se knedlík k obědu koupí. No, občas jsme to doma taky tak udělali, ale spíš z časových důvodů a značka musela být prověřena degustátorem. A většinou to bylo na knedlíky s vajíčkem.

Tak do toho.

IMG_3283

Recept už byl zapsán před 20 lety a podle toho v naší knize receptů vypadá. Vždyť knedlík je klasickou českou přílohou. A kdo jste už četl nějaký můj recept, tak si vzpomenete na důležitou osobu mého raného života – ano, i tenhle knedlík je od tety Boženy.

Recept respektujeme, jen jsme léty vyzkoušeli, že stačí jen jedno vajíčko. Těsto bylo příliš řídké. A ještě jedna rada – těsto se vyplatí pořádně propracovat a housku přidat až po jeho zpracování – opatrně zapracujeme a už necháváme kynout. Z této dávky jsou vždy dvě šišky. A byly strávníky tak rychle zpracovány, že nebyl prostor pro fotografování. Na talíř ke knedlíku byla přiložena krásně vypečená kachnička na jablkách a medu s hlávkovým zelím.

 

Kuřecí kousky na kari

Dneska bude vařit táta. „Tati uvaříš oběd? Proč? Máma se ptá. No jasně, že ho uvařím. A bude to kuře na kari? No, bude, s ananasem. Tak na to se těším. “ Tolik z dnešního dopoledne z naší domácnosti. Ale teď už k vaření.

Byli jsme ve třech, takže stačila dvě kuřecí prsa. Nakrájíme na nudličky, sjíždíme nožem po prsou, aby nám vznikly takové nudličko plátky, jako když si dáváte kuřecí v číně. Zakápneme sojovou omáčkou, přidáme kari, sůl, pepř, přidáme olivový olej a promícháme. Můžeme nechat chvíli odležet. Příprava je velmi rychlá, takže zatím jdeme na přílohu.

Bude rýže. Takže nezapomenout rýži hezky propláchnout, přidat dvojnásobek vody. Zbytek je na Vás. U nás se rýže připravuje různými způsoby, dnes byla dušena v troubě. Do takové rýže přidáváme kromě soli a oleje (olivového) přidáváme také jednu cibulku s napíchanými hřebíčky – pochopitelně koření. 🙂 A a by bylo dneska všechno hezky žluté, tak také kari. A dusíme v troubě, u nás byla trouba na 200°C asi po dobu 20 minut. Jednou nebo dvakrát odkryjte poklop, promíchněte a vyzkoušejte, jestli už jen nestačí odpařit vodu.

A jdeme na kuře, počkejte si tak do poloviny varu rýže, aby Vám to vyšlo tak akorát. Olej do nádoby – použili jsme litinový hrnec. Olej olivový, zprudka osmažíme kuřecí kousky, ještě přidáme kari, ať to zežloutne. Kuře pustí trochu vody. Připravíme si smetanu, kterou podlijeme kuřecí kousky, dochutíme. Pokud se vám zdá, že je omáčka trochu řídká, můžeme zahustit. Stačí lžička solamilu rozmíchaná ve vodě.

Na konec vložíme ananas z plechovky. Už nevaříme, jen necháme prohřát. Můžeme také přidat petrželku. Pak uslyšíte – co to v tom plave zeleného? To asi nebudu jíst. 🙂

Ale jedli, jen se po tom zaprášilo. Takže dobrou chuť.

Kuře lehce italské

Zase jídlo pro dva s minimem nádobí

  • 2 kuřecí stehna
  • špek (uzené)
  • česnek, cibule
  • bylinky (tymián, rozmarýn)
  • olivy
  • půl konzervy rajčat
  • bílé víno

Na pánvi  jsem nechala pustit tuk kousek uzeného a na něm opekla kousky kuřete z obou stran tak 10 minut. Kdyby nebylo tuku dost, tak Itálie si žádá olivový olej a máslo.  Ke konci opékání jsem přidala bylinky a  pokrájenou cibuli a česnek a nechala zesklovatět a teprve pak jsem solila a pepřila. Poté jsem přidala olivy (dala jsem zelené, ale klidně dejte černé), rajčata a podlila bílým vínem. Nechala trošku zredukovat, přiklopila a nechala dusit do měkka. Pokud chcete víc omáčky, tak podléváte vodou nebo vývarem.

U nás byla rýže, ale jde i bramborová kaše nebo dejte brambory dělat rovnou ke kuřeti a uděláte opravdu jídlo z jednoho hrnce.

kure na taliri

 

Mrkvový perkelt

Jednoduché zeleninové jídlo. Ale moc dobré.

Potřebujete mrkev (hodně), cibuli, olej, mletý kmín, mletý rozmarýn, sůl, pepř, sojovou omáčku.

Na oleji zpěníte cibulku, přidáte na kolečka nakrájenou mrkev, necháte ji také chvilku osmahnout, přisypete koření, přidáte dvě lžíce sojové omáčky a cca 1 dcl vody. Přikryjete pokličkou a dusíte do té doby, dokud tekutina skoro nezmizí.

Na talíři lze posypat strouhaným sýrem.

Kdo chce vidět, jak vypadá mrkvový perkelt v hrnci, musí si ho složit.

Mořský okoun s pórkem

Začala jsem vařit a prvně jsem si uřízla kus prstu, tak jsem musela volit improvizaci.  A tak zase došlo na jídlo z jednoho pekáče, ale ta ryba takhle dělaná nemá chybu.

  • filet z mořského okouna a na něj sůl, pepř, koriandr
  • pórek, chilli paprička, máslo
  • brambory a na ně ančovičky, kmín, sůl, olivový olej

Brambory přišly tak cca na 25 minut na 180°C do trouby.  Pak jsem ztlumila troubu na cca 140°C a na brambory dala  okořeněný filet na slabou půlhodinu. Mezitím jsem na pánvi na másle zpěnila posekanou papričku a přidala pokrájený pórek, vše pak přišlo na rybu.

A pak už to byla taková báseň v puse 🙂

ryba