Archiv pro měsíc: Říjen 2015

Restaurace Na Mýtě? Račte vstoupit

Když se v rodině něco oslavuje, scházíme se Na Mýtě. Tak se jmenuje nenápadná restaurace v Sezimové Ústí. Abyste ji našli, použijte raději mapu z obrázků. Nebo do navigace zadejte adresu – Sezimovo Ústí, Na Mýtě 123/2. A už jedete. Ještě jedna rada, raději si předem zavolejte a zamluvte si místa, co kdybychom náhodou restauraci okupovali zrovna my. 🙂

Dneska jsme oslavovali dcery svátek a výročí svatby – samozřejmě, že naší. Neuvěřitelně to letí. Dcera už je plnoletá. A dva my jsme se zasmáli nad svatební ateliérovou fotkou.

A dle výše zmíněné rady jsme do restaurace zavolali. Počkejte, vyhrabu taky telefonní číslo, takže už to mám: 777 203 741. Měli jsme štěstí. Jednak proto, že bylo volno a bylo to na poslední chvíli, tedy v pátek. A jednak taky proto, že byly Čínské dny. Čínská jídla máme rádi a tady je umí. Ani dneska kuchař s obsluhou nezklamali. Pochutnali jsme si. Sice si občas déle počkáte, ale prostředí je hezké, je  co sledovat.

V zimě si můžete chytit rybu v místním rybníčku, když si ji nechytíte, stejně ji na talíři máte, pokud si ji objednáte. Pořádají svatomartinské husí hody, to se vždy těším, ale letos mě to mine – jedu do Londýna, takže po letech první absence, což mě docela mrzí. V restauraci můžete kouknout i do studny, je přikrytá tlustým sklem a je to velká atrakce pro menší děti.

A když se najíte, můžete i ulehnout, resturace Na Mýtě je i penzionem. Takže vzhůru k nám na jih, český jih. 🙂

Cuketové lodě

Cuketa není u nás v rodině zrovna oblíbená zelenina, ale některé variace byly přeci jen vzaty na milost. Třeba tato:

Potřebujete:

1 větší cuketu (ta naše se tak tak vešla do pekáče a bylo toho pro 3 osoby)

rajčata 

šunku (u nás by to jinak „bylo moc pro králíky;-)

tvrdý sýr

česnek

koření, sůl

Cuketu podélně rozkrojíme, vydlabeme dužinu a osolíme. Dužinu zbavíme jadérek (nevyhazujte, jsou zdravá), pokrájíme na kousky a spolu se solí a prolisovaným česnekem dáme na chvíli podusit. Když je tekutina odpařená, přidáme nakrájená rajčata, šunku a strouhaný sýr (čím „voňavější“, tím lepší;-) Ochutíme kořením – já jsem dala provensálské, dosolíme, přidáme trochu pepře, můžeme přidat i další česnek. Chuť by měla být hodně výrazná – cuketa má sama o sobě mdlou chuť.

Z osolených cuketových lodiček vylijeme vodu, kterou cuketa posolením pustila, vložíme do hlubokého pekáče, naplníme je směsí a dáme zapéct na cca 30 minut do vyhřáté trouby.

image

image

Podzimní kachní stehna

Čím dál méně mám ráda klasickou kachnu+knedlík+zelí, ale stále raději mám kachnu nějak jinak. Tentokrát s domácí „pastou“, nějak mi ani nudle, ani těstoviny nepřijdou jako správný výraz.

Do pekáče jsem vrazila

  • 2 kachní stehna, osolená, pokmínovaná, trocha tymiánu
  • nějakou mrkev vcelku
  • kus petržele
  • (kdybych našla doma celer, tak by tam byl taky)
  • půl bílé a půl červené cibule rozkrájené na osminky
  • 2 feferonky – ale ty být nemusí

Vše jsem trošku podlila, dala do trouby na cca 160 a víc jak 3 hodiny jsem si toho nevšimla, pak jsem nechala v troubě jen maso a nechala zčervenat kůrčičku.

A mezitím jsem  dala dělat kapustičky na zádíčkách podle pana Cuketky. Hotové maso jsem pak obrala a natrhala. Upečenou zeleninu jsem pokrájela na menší kousky a dala na pánev, trochu dopepřila a podlila trochou portského a trochou výpeku,  nechala zredukovat a odpařit alkohol. Přidala maso a kapustičky a nechala společně prohřát. Na závěr jsem přidala uvařené domácí těstoviny.

A šlo se na to! I ta běžně preparovaná petržel zmizela. O to vím mne mrzí, že jsem výsledek cvakla s umazaným objektivem a výsledek nevypadá tak, jak by si zasloužil.

IMG_5564

Stejně dobře by šlo do maso nechat vcelku a jako přílohu dát těstoviny se zeleninou. Nebo místo portského přidat vývar a nechat důkladně zredukovat. Třeba by šla přidat pečená dýně. Tak jen do toho!