Archiv pro měsíc: Červen 2015

Narozeninový steak pro tatínka

Letos manžel všechny dárky k narozeninám dostal velmi jedlé  (tak jsem z toho měla něco i já). Na vrcholu byly ovšem steaky. Ano, i maso může být luxusním dárkem. Byly to stařené t-bone steaky z Naše maso, které provozuje Ambiente. Pokud neznáte, tak uprostřed je kost ve tvaru T, z jedné strany svíčková, z druhé strany roštěná. A voní úplně, úplně jinak, než znáte z obvyklého řeznictví.

IMG_2830

Přiznám se, že se mi ruce až klepaly, když jsem se pustila do přípravy oběda. Takhle drahé maso jsem fakt nikdy nepřipravovala.

Protože tady je důležitá chuť masa, tak se ničím nekazí a příprava je vlastně hrozně jednoduchá. Maso se jen lehce rukou potře olejem a vloží na rozpálenou pánev.  A pak už jde jen a jen o načasování.  Steaky byly hodně vysoké a nejsme příznivci úplně krvavého masa, tak z jedné strany 5 minut – nepíchat, neposouvat, zbytečně neobracet. Otočit, pak opečenou stranu osolit, opepřit a zase nechat 5 minut dělat. Přihodila jsem jen kousek čerstvého rozmarýnu. A zase osolit a opepřit čerstvě opečenou stranu a maso nechat 5 – 10 minut odpočinout zabalené v alobalu. Při výšce masa 3 cm je maso tak medium rare.

Na pánev jsem pak přidala trochu tmavého vývaru, nechala odvařit připečky a taky odpařit část vývaru. Trošku jsem dosolila a dopepřila a na závěr zakápla olivovým olejem s příchutí lanýžů (ten se dá koupit i v Lidlu). A přímo luxusní sosík byl na světě.

IMG_0185

Příloha byla klasika. Zelené fazolky na česneku a špeku a čerstvě smažené bramborové chipsy. Na těch teď dost ujíždíme. Brambory (klidně i se šlupkou) nastrouhám na struhadle na tenké plátky a smažím ve friťáku. Oboje je bleskové a ještě z pár brambor nakrmíte mnoho strávníků.

IMG_2828

Mřížkový koláč – vzpomínka na dětství

Nenápadně jsem se při sobotním nákupu zeptal, jestli něco neupečeme, tedy já. Tak prý mřížkový koláč. Zajásal jsem. To je moje dětství. Recept putoval do našeho receptáře ihned po té, co jsem se přistěhoval do Plané, vždycky byl výrobek vítán. Až dnes jsem se dozvěděl, že si ten koláč vlastně přála dcera a to už před 14 dny.

Tak půjdeme na to, nic složitého to není.

Na těsto je třeba 400 g hladké mouky, prosím, prosát. 120 g moučkového cukru, 1 prášek do pečiva, 60 g másla (může být i Hera, ale máslo je máslo), 2 vejce a půl hrnku mléka. S mlékem opatrně, ať neutopíte mlynáře.

Těsto zpracujete rukou, můžete nechat chvilku uležet. Zatím si vyrobíte tvarohovou náplň. 2 žloutky, půl kila tvarohu, cukr podle chuti, můžete nastrouhat citrónovou kůru, přidat rozinky, zkrátka podle chuti. Z bílků ušleháte sníh a opatrně zapracujete do tvarohu. Hotovo.

Vymažete vyšší plech máslem, vysypávat moukou nemusíte. Z těsta si okrojíte část na mřížky, z větší části vyválíte na plechu placku. Vymačkáte okraj, aby byl tvaroh jako ve vaničce. Vyváleno? Tak můžeme aplikovat tvaroh, rovnoměrně rozetřete po placce a už válíte mřížky. Aby to nebylo chuťově fádní, tak do každého kosočtverečku hezky doprostředka kopeček nějaké pikantní marmelády. U nás to byla ostružinová ze zahrádky.

Už zbývá jen pečení, takže vyhřátá trouba na 200 stupňů. Kdy to bude? To poznáte. Koláč se rozvoní vaší kuchyní a vniká i do dalších místností. Proboha, hlavně tu dobrotu nespalte. Jak říkala teta Božena, u které jsem tenhle kousek také okoukal, musí chytnout nahoře jen takový lehký přípal. Takže vzhůru do toho a půl je hotovo. Nezapomeňte pocukrovat. Lehce, co Vaše dieta? 🙂

Dobrou chuť.

Lilek v ráji

Další rychlé letní jídlo. co se bude hodit na prázdniny. Uvaříte snadno a rychle max. za 15 minut.

lilek

Lilek nakrájíte na plátky, které ještě překrájíte a dáte ho dělat třeba na grilovací pánev. Na závěr můžete osolit, opepřit nebo ještě přidat nějaké vaše oblíbené koření.

Mezitím stihnete jednoduchou rajskou omáčku. Na oleji trošku podusit kousek cibule, zalít  dobrou pasatou z rajčat, osolit, opepřit, podle chuti možná lžičku cukru  a nechat provařit. Víc není potřeba.

Na talíři pak přijdou lilky zalít omáčkou a zasypat bazalkou a oreganem. A ještě můžete přidat sýr – určitě bude jídlu slušet mozzarella nebo kozí sýr, jako u mne na talíři.

 

Nudle s hráškem

Tohle je naše oblíbená rychlá  a lehká večeře, zvlášť v létě.

s hraskem

V jednom kastrole si uvaříte oblíbené nudle (ideálně nějaké kratší, třeba na špagetách vám hrášek držet prostě nebude) a ve druhém šunku s hráškem (nejdřív sypete pokrájenou šunku, pak přidáte hrášek, osolíte, opepříte, zalijete trochou vývaru a necháte prohřát a změknout).

A pak už jen dáváte na talíř. Můžete zastříknout olivovým olejem a přidat hoblinky parmezánu nebo taky nemusíte. Chutnat bude taky.

„Zbytková“ polévka

Tahle zbytková je skoro jako sekyrková polévka z pohádek.

Vezmete zbytky z kuřete po vykostění a uvaříte z něj vývar, a klidně i tmavý do zásoby podle Cuketky. Dnes jen sáhnete pro pytlíček na mrazák, ať vám to jde rychleji.

Pak vezmete zbytky chřestu, i ty ulámané konce od stvolů, které zbyly ze včerejška. Z celých chřestů použijete vše, jen hlavičky si dáte bokem. Pak vezmete brokolici a růžičky si schováte a použijete jinak a jindy, ale ten zbytkový košťál očistíte a nakrájíte.  A taky vezmete zbytek čerstvého česneku, klidně i s kusem košťálu a ten taky využijete. Pokud byste někde našli i zbytek cibule, tak tu klidně taky.

A pak už to jde samo. Do hrnce kousek másla, na něj pokrájené zbytky, osolit a opepřit, zalít trochu vodou a trochu vývarem. A všechno hezky provařit do měkka a pak rozmixovat. Můžete podle potřeby trochu zahustit a přidat šlehačku. Chvíli přes podáváním přidáte hlavičky chřestu a necháte tak 2 minutky vařit, pak budou uvařené, ale pevné na skus.

Na talíři všechny podělíte kouskem chřestu a přidáte pár hoblinek parmezánu. Ten můžete uhoblovat ze zbytku, co najdete v ledničce.

zbytkova

Trhané kuřecí na bagetě

Takové dobrá večeře nebo třeba někam na cesty nebo ho můžete udělat do zásoby a jen vytahovat ledničky a uždibovat.

Udělala jsem ho skoro úplně  podle prozeny.cz .

Na 4 až 6 porcí potřebujete:

  • 600 g kuřecích stehenních řízků bez kostí a kůže
  • 4 lžíce rostlinného oleje
  • 2 chilli papričky
  • 1 červenou cibuli
  • 3 stroužky česneku
  • sladkou papriku
  • římský kmín
  • pepř a sůl
  • 3 lžíce pasaty z rajčat
  • lžíci hnědého cukru
  • 2 lžíce worcesterové omáčky
  • 2 lžíce vinného octa
 Postup

Cibuli oloupejte, nakrájejte najemno a nechte s trochou chilli změknout na rozehřátém oleji. Přihoďte česnek, nechte chvíli rozvonět, zasypte lžící sladké papriky a lžičkou římského kmínu a přidejte očištěné maso. Osolte a opepřete, přidejte protlak, cukr, worcester a ocet a zalejte půl litrem vody. Přiveďte k varu a pod pokličkou vařte asi hodinu, dokud není maso úplně měkké. Sceďte tekutinu, a pokud je moc vodnatá, nechte z ní ještě na prudším ohni vyvařit vodu. Mezitím na prkénku maso roztrhejte na vlákna a smíchejte se zhoustlou omáčkou – pravděpodobně jí bude stačit jen půlka, aby maso ochutila, ale úplně v ní „neplavalo“.

Podařilo se mi omáčku prakticky vyvařit a vůbec to nevadilo. Ještě jsem přidala čerstvý koriandr a bylo to. Na bagetu přišla trocha majonézy, maso a pak dle chuti okurky, beraní rohy a cibule. Fakt dobrota!

trhane