Archiv pro měsíc: Leden 2015

U Majáku

Putovní „babinec“ po plzeňských restauracích startoval U Majáku. Sice jsme si říkaly, že budeme dobře zašity před žáky současnými i minulými, tak to se tak úplně nepovedlo. Ale asi jsme se ve škole chovaly dobře, protože obsluha i tak na nás byla příjemná.

Takže až se budete chtít někde v Plzni dobře najíst, tak i tohle je dobrá volba. Jenom se nelekněte umístění, přes velmi frekventované místo naproti benzínové pumpě, není od silnice prakticky vidět a z ní není vidět na silnici, ale do parku.

 

Kachní polévka

Pro mne dost novinka, nikdy jsem ji nezkoušela, ale všechno je jednou poprvé. Hlavním důvodem byly ty dvě kačeny, co doputovaly domů při nákupu, protože nechte bez povšimnutí vodňanské kachny za 49 Kč/kg! Takže na mrazáku mám napytlíkovaná stehna a prsa a zbyly mi kosti, křídla atd.

Postup je u vaření stejný jako u nešizené kuřecí polévky, ale chuť je výrazně odlišná, je určitě výraznější. A taky nic pro dietáře.

Na plech na hodinu do trouby poputuje

  • všechno z kačeny
  • 3 mrkve a kus celeru
  • cibule, něco česneku
  • koření – celý pepř, nové koření, bobkové listy, trocha tymiánu (čerstvý by byl lepší)

Maso se zatáhne a pustí tuk. Potom se vše nahrne do hrnce, zalije vodou, konečně dosolí a popř. dopepří. Nechá se pomalu a dlouho táhnout cca 3 hodiny nebo jak vás to bude bavit.

A pak procedit a doporučuji nechat v chladu. Pak jde dobře sebrat tuk, je ho tam požehnaně a může se hodit třeba na konfitování těch stehen. Mezitím oberete maso a připravíte  zeleninu. V lenošnější verzi se vezme ta uvařená, jinak je lepší připravit zeleninu čerstvou. A vše završíte nudličkami – domácími.

Do uvařené polévky se také může přidat sklenice portského. Bílého. To jsem nezkusila, protože tu bylo jen červené 🙂

 

Bezmasý boršč

Tenhle je od Kuchařky od Svatojánu.  Doslova.

Na olivovém oleji osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme 2 stroužky česneku, 6 červených řep, 1 velkou mrkev a menší kousek bílého zelí nastrouhaných nahrubo a společně deset minut opékáme. Přilijeme 1 litr zeleninového vývaru, bobkový list a 3 kuličky nového koření. Povaříme 20 minut, odstavíme a vmícháme 1 syrovou červenou řepu nastrouhanou najemno, sůl, čerstvě mletý pepř a lžíci až dvě vinného octa. Na talíři zdobíme zakysanou smetanou.

bořšč

Držela jsem se je poměru zhruba, přidala jsem trochu chilli a na konec přidala jogurt a kopr.

Uherské tvarůžky

Kdysi strašně dávnou jsem smažené tvarůžky dělala, ale dojem z nich mi nezůstal vůbec žádný. Tentokrát mne k akci vyprovokovalo jejich kilové balení, které si nadšený manžel přinesl domů. Zamrazit to nejde, sníst ve dvou taky ne a vyhodit je nechcete. Takže dnes byl oběd podle návodu na obalu.

Kolečko sýra mezi dvě kolečka salámu, u nás to byla Vysočina. Spíchnout párátkem jako jednohubku a namočit do těstíčka (vejce, mléko, hl. mouka, sůl) a šup s tím na olej.

Byly přímo famózní! Ještě jsme se libovali, že to není vůbec cítit. Omyl. Bylo! Ale stálo to za to. I v klasické verzi  s brambory a tatarkou i jenom na salátu (salát, červená cibule, fenykl, sůl, pepř, citrón, olej)

tvargleA ještě mám naloženo v pivě a v oleji. Tak až zjistím výsledek, tak se podělím.

 

Kachna s čočkou

Maminka neprozřetelně koupila kachnu a sama ji prostě nesní. Tak jsme ji trochu pomohli.

Na knedlíky a zelí nikdo chuť neměl, tak došlo na recept z  Kuchyně Lidlu od M. Ihnačáka http://kuchynelidlu.cz/product/pecena-kachna-s-dusenou-cockou. Prošel  mírnou úpravou – kachnu jsme klasicky pekli přes noc a v čočce chyběla rajčata. Ty jsem nějak přehlédla a nekoupila, ale nijak to nevadilo. A vlastní čočka byla zelená francouzská, je taková malá a flekatá a mnohem chutnější než ta běžná. Rozhodně to nebyla marná kombinace.

Julie Child ještě píše, že klasická úprava je s fazolemi nebo třeba s růžičkovou kapustou. Tak to budu zkoušet příště.

kachna

Salát Coleslaw

Je po Vánocích – břicha plná, peněženka prázdná. Takže něco levného, snadného, zeleninového a dobrého. Třeba salát. Co je ten „pravý“ Coleslaw, to nevím, ale tenhle podle pana Cuketky je rozhodně dobrý.

  • půl menší hlávky bílého zelí
  • 2 mrkve
  • malá cibule
  • sůl, pepř
  • bílý ocet + citrónová šťáva (2 + 1 lžíce)
  • 2 lžíce cukru
  • 2 lžíce majonézy a kysané smetany

Zelí nakrájíte na nudličky nebo podobně, osolíte a pak mačkáte a mačkáte a mačkáte. Dokud vás nezačnou bolet ruce a pak ještě chvíli. Zelí se musí začít potit a pouštět vodu a hlavně bude křehnout a křehnout a nebude těžké do žaludku.

Potom přidáte nastrouhanou mrkev a nadroboučko nakrájenou cibuli. Okyselíte, ocukrujete, ochutnáte a doladíte. Pak přidáte majonézu a smetanu – s těmi to nepřežeňte a přidávejte postupně, rozhodně v nich salát neutopte. A pak je ideální nechat ho rozležet v chladu.Druhý a další den chutná ještě líp.

A buď ho použijete jako přílohu k masu nebo jen jako samostatné jídlo.

colesllaw